Arnavutluk

Published on Ağustos 15th, 2021

0

Arnavutluk, Afganistanlı sığınmacılar için transit ülke olacak

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Taliban’dan kaçan ve ABD’den vize isteyen Afganistanlı sığınmacılara, başvuruları tamamlanana dek ev sahipliği yapacaklarını belirtti.

Arnavutluk hükümeti, Taliban’ın kontrolü  tamamen ele geçirmeye başladığı Afganistan’dan ABD’ye taşınmak için vize başvurusunda bulunan Afganistanlı sığınmacılara geçici olarak ev sahipliği yapmayı kabul etti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, vize başvurularının sonuçlanmasını bekleyen Afganistanlıları kabul etmeleri için ABD’den gelen talebi kabul ettiklerini açıkladı.

Rama, Joe Biden yönetiminin NATO müttefiki Arnavutluk’tan, rotaları ABD olan bazı Afganistanlı sığınmacılar için transit ülke olmayı gözden geçirmesini talep ettiğini belirtti.

Rama Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Sadece en büyük müttefikimiz izden rica ettiği için değil, aynı zamanda Arnavutluk olduğumuz için de ‘hayır’ demeyeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Reuters’a bilgi veren kaynaklar, “ABD’nin vize başvuruları değerlendirilme sürecinde olan Afganistanlıları, Taliban’ın misillemesinden korumak için Kosova ve Arnavutluk’ta bekletmek konusunda görüşmeler yaptığını” söylemişti.

Kosova hükümetinden bugün yapılan açıklamada ise; “Afganistanlı sığınmacılara geçici olarak ev sahipliği yapılması konusunda ABD’li yetkililerle temmuz ortasından beri görüşme yapıldığı” belirtildi.

Açıklamada, “Çok fazla lojistik, teknik, güvenlikle ilgili ve sosyal mesele var. Bunları dikkatli bir şekilde ele alıyoruz” denildi.

Türkiye’nin de adı geçmişti

ABD yönetiminin Taliban tarafından hedef alınabilecek binlerce Afganistanlı için hazırladığı yeni mülteci programının ayrıntıları 3 Ağustos’ta açıklanmıştı.

Planda, ABD’ye yerleşmek isteyen Afganistanlıların ülkelerinden kendi olanaklarıyla çıkarak üçüncü bir ülkeye gitmelerinin öngörülmesi dikkat çekmişti.

Afganistanlı mültecilerin ABD’ye başvuru sürecinin tamamlanması için bu üçüncü ülkelerde 12 ila 14 ay beklemelerinin gerekeceği belirtilirken, Reuters’a konuşan yetkililer plan çerçevesinde Türkiye’nin de adını vermişti.

Gazetecilere brifing veren üst düzey ABD Dışişleri yetkilisi, Pakistan’ın Afganistan sınırının açık kalmasının önemli olduğunu, bazı kişilerin de İran üzerinden Türkiye’ye seyahat edebileceğini söylemişti.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑