Latin Amerika

Published on Temmuz 19th, 2022

0

Antonio de la Cruz, bu yıl Meksika’da öldürülen 12. gazeteci oldu

Antonio de la Cruz, bu yıl Meksika’da öldürülen 12. gazeteci oldu. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Meksika’daki basına yönelik saldırıların oranından endişe duyduğunu açıkladı.

Antonio de la Cruz, 29 Haziran’da kuzeydoğu Meksika’daki Ciudad Victoria’daki evinin yakınında vurulmasının ardından bu yıl Meksika’da öldürülen 12. gazeteci oldu. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Meksika’daki basına yönelik saldırıların oranından endişe duyduğunu açıkladı.

Yerel Expreso gazetesi için çalışan de la Cruz, kuzeydoğudaki Tamaulipas eyaletinin başkenti Ciudad Victoria’daki evinin yakınında vurularak öldürüldü. Gazetenin haberine göre, de la Cruz’a 29 Haziran Çarşamba sabahı arabasında seyir halindeyken motosikletli bir kişi tarafından defalarca ateş açıldı. Antonio de la Cruz olaydan iki gün sonra hayatını kaybederken, araçta bulunan kızı da yaşamını yitirdi.

Meksika Federal Özel Savcılığı, İfade Özgürlüğüne Karşı İşlenen Suçlara Dikkat Çekme Dairesi cinayetle ilgili soruşturma başlattı.

YETKİLİLER TWEETLERİN KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Antonio de la Cruz, yirmi yılı aşkın bir süredir Expreso gazetesinde çevre, gıda ve tarımla ilgili konuları ele alıyordu. Meslektaşı Carlos Manuel Juárez, CBS News’e; de la Cruz’un attığı tweetlerin yetkililer tarafından kaldırılmasını istediğini söyledi.

Expreso gazetesi daha önce de hedef alınmıştı. Aralık 2018’de, gazetenin ofisinin dışındaki bir soğutucuya kopmuş bir insan kafası bırakılmıştı. Ayrıca, 2012 yılında gazetenin ofisinin yakınında bomba yüklü bir araç patlamıştı.

“YETKİLİLER ETKİN KORUMA SAĞLAMALI”

IPI Direktör Yardımcısı Scott Griffen, Antonio de la Cruz ve kızının vahşice öldürülmesini şiddetle kınayan bir açıklama yayınlayarak yalnızca bu yıl Meksika’da 12 gazetecinin öldürüldüğünü ve bunun, Meksika’nın basına yönelik şiddeti kontrol altına alma ve cezasızlığı durdurma konusundaki mutlak başarısızlığının bir yansıması olduğunu söyledi.

Griffen şunları ekledi: “Bu ölümcül şiddet döngüsüne karşı hissiz kalamayız. Meksika federal ve eyalet yetkilileri basına yönelik şiddeti sona erdirmek için harekete geçmeli ve ülkenin gazetecilerine daha fazla saldırıya karşı etkili koruma sağlamalı.”

EN KANLI YIL

2022, Meksika medyası için şimdiye kadarki en kanlı yıllardan biri oldu. IPI’ın verilerine göre, geçen yıl Meksika, öldürülen yedi gazeteciyle dünya çapında en fazla öldürülen gazeteciye sahipti.

IPI’ın Ölüm İzleme Örgütü’ne göre, suç çeteleri ve uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle şiddetin zirveye ulaştığı Tamaulipas eyaletiyle Meksika, medya için dünyanın en ölümcül ülkesi.

Meksika’daki gazeteciler endişe verici bir oranda hedef alınıyor ve bu suçların büyük çoğunluğu cezasız kalıyor. 2018’den beri iktidarda olan mevcut başkan Andrés Manuel López Obrador, basına yönelik ölümcül şiddeti durdurmak için henüz gerekli adımları atmış değil. Bunun yerine, başkan genellikle medyaya sözlü saldırılar düzenliyor.

Başkan Obrador göreve geldiğinden beri basına yönelik saldırılar hızla arttı. Şubat ayında cumhurbaşkanı, Meksika’daki gazetecilerin öldürülmesi konusunda “sıfır cezasızlık” sözü vermişti.

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑