İngiltere

Published on Eylül 12th, 2022

0

Antigua ve Barbuda’da ‘cumhuriyet’ referandumu düzenlenebilir

Antigua ve Barbuda’nın Başbakanı Gaston Browne, ülkede 3 yıl içinde cumhuriyete geçiş için referandum düzenlenebileceğini duyurdu.

Karayipler ülkesi Antigua ve Barbuda’nın Başbakanı Gaston Browne, Kraliçe 2’nci Elizabeth’in ölümünün ardından monarşiden ayrılıp cumhuriyete geçiş için referandum düzenlenebileceğini duyurdu. Bu konuda referandumun 3 sene içinde yapılabileceğini söyleyen Browne, cumhuriyet olmanın ‘bağımsızlığa ulaşmak için son adım’ olduğunu dile getirdi. Browne, referandum adımının bir ‘hasımlık göstergesi’ olmadığını belirtti. Browne, yeniden seçilmesi halinde bu referandumu hayata geçireceğini söyledi.

Eski İngiliz sömürgesi Barbados, geçtiğimiz yıl İngiltere Kraliyeti’nden resmen ayrılarak cumhuriyet ilan etmişti. Barbados, Kraliçe’nin devlet başkanlığından alınması sonrası devlet başkanlığına Sandra Mason’ı getirmişti. Başkent Bridgetown’da düzenlenen törende şarkıcı Rihanna ‘ulusal kahraman’ ilan edilmişti. Dört yüz yıl önce adaya gelen İngiliz gemileriyle birlikte koloni haline gelen Barbados, 1975 yılında bağımsızlık kazanmış ancak İngiltere Kraliyeti’ne bağlı kalmıştı. Bridgetown’da düzenlenen tören ile birlikte bu bağ da kopartılmış olmuştu.

(Duvar)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑