Kültür-Sanat

Published on Nisan 27th, 2022

0

Another Gaze’den ücretsiz film gösterimleri

Feminist film dergisi Another Gaze’in (Bir Başka Bakış) ücretsiz çevrimiçi platformu Another Screen’de bir ay boyunca kadın filmleri gösterilecek.

Kadın yönetmenlerin Brezilya’daki belgeselciliğe katkılarını vurgulayan altı kısa film; Boca do Lixo’daki genelevler, São Paulo’daki fabrikalar, Santa Cruz do Capibaribe’deki tekstil pazarları gibi mekânlardaki emek mücadelelerini ele alıyor.

Platformda yıllar öncesinde çekilen ve kaybolduğu düşünülen; ancak kolektif tarafından gün yüzüne çıkarılan filmler arasında kadın yapımcı ve yönetmenlerin 1978-94 yılları arasında ürettikleri çalışmalar var.

Bolsonaro engeli

Another Gaze bu seçkiyle, Brezilya’da uzun yıllar ihmal edilen kadın sinemasının tarihini de öne çıkarmayı hedefliyor.

Brezilya Devlet Başkanı Jair M. Bolsonaro hükümetinin kültür düşmanı tutumları nedeniyle iki yıl kapalı kalan Cinemateca Brasileira’ın arşivinde bulunan ve restore edilip programa dahil edilen filmlerle ilgili ise platform şunları kaydetti:

“Brezilya’da 20. yüzyıl kadın film yapımcılığının çeşitliliğini her şekilde sergilemeye ve sunmaya devam etmenin, bu eserlerin ve arkasındaki film yapımcılarının unutulmamasını sağlamanın hayati olduğuna inanıyoruz.”

Öykü Sofuoğlu’nun, Türkçe altyazı çevirileriyle katkıda bulunduğu seçkiyi 24 Mayıs’a kadar izlemek mümkün.

Filmleri izlemek için tıklayın.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑