Güncel

Published on Şubat 21st, 2022

0

Anne Poyraz da Adalet Nöbeti’ne katıldı

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik ırkçı-faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz da tutsak oğlunun infazının yakıldığını kaydeden 7. gününde Adalet Nöbeti’ne katıldı. Tutsaklar hapishanelerden cenaze çıkmasını istemediklerini kaydetti. 

İzmir’de Adalet Nöbeti 7. gününde. Baroda devam eden eylemde aileler, “Hasta tutsaklara özgürlük” ve “Tecrit insanlık suçudur” yazılı dövizleri taşırken, nöbet eylemine HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’in annesi Fehime Poyraz da katıldı. Tutsak yakınları, hapishanelerden tabutların çıkmasını istemediklerini belirterek, tecridin sona ermesi çağrısı yaptı.

Nöbet eylemindeki tutuklu yakınlarını Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir İl Meclisi üyeleri ziyaret etti.

Fehime Poyraz, oğlu Süleyman Poyraz’ın infazının yakıldığını ifade ederek, bundan sonra kendisinin de nöbette yer alacağını söyledi. İnfazı yakılan tutsakların serbest bırakılmasını isteyen Poyraz, “Aysel Tuğluk ve binlerce hasta tutuklunun dışarıda olmasını istiyoruz. Cezaevinde tedavi olamıyorlar, kötü oluyorlar. Biz cezaevinden cenazeler çıksın istemiyoruz” dedi.

Nöbetteki ailelerden Hanife Gümüş, oğlunun 25 yıldır hapishanede olduğunu belirtti, “Tutsakların cenazesi gelmesin. Çocuklarımızın hapishaneden çıkması için eyleme destek verilsin. Özellikle yaşlı tutuklular zor durumda. Kendilerine bakacak durumda değiller. Ama tek kişilik hücrede kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

Hapishanelerdeki tecridin son bulmasını isteyen Hanım Sever, çocukları için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Kronik akciğer hastası oğlu Medet Sever’in ameliyat olduğunu, ancak ilaç tedavisinin aksatıldığını kaydeden Sever, “Aileler de baskı altına alınıyor. Evlerinde bile rahat oturamıyorlar. Kürtler huzur bulsun istemiyorlar. Yeter artık biz barış istiyoruz. İmralı Cezaevinde yaşanan tecrit son bulsun” diye konuştu.

Barış Annesi Medine Kaymaz ise şunları söyledi: “Türkiye’de adalet yok, saygı yok. Kürdüm demek, ‘teröristim’ demek oluyor. Tutukluların ne suçu var? Kürt olmak mı? Milletvekillerimiz belediye başkanlarımız tutuklu. Devlet bu mudur? Hırsızlara, katillere tecavüzcülere ses çıkarmıyorlar ama siyasi düşünceyi suç görüyorlar. Ayıp değil mi bu zulmü yapıyorlar?” diye seslendi.

HDK İzmir Meclisi Eş Sözcüsü Mehmet Sabri Gül de, ana dil gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Anadolu ve Mezopotamya’daki anadillerin zor zamanlar yaşadığını dile getiren Gül, “Her alanda tecrit gerçekleştiriliyor. Hem ana dil üzerinde hem cezaevindeki tutsaklar üzerinde. Cezaevlerinden cenazeler çıkıyor. Amed’te ve Türkiye’nin birçok yerinde devam eden bu Adalet Nöbeti eylemleri kutsaldır ve devrimcidir. Bizim de bu devrimci eyleme karşı destek vermemiz ve annelerin bu eylemine destek vermeliyiz. Dört parçada yaşayan Kürtlerin ana dil hakkını destekliyor ve günlerini kutluyoruz” diye belirtti. 

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑