Kadın

Published on Ekim 5th, 2022

0

Ankara Kadın Platformu, Nagihan Akarsel’in öldürülmesini protesto etti

Ankara Kadın Platformu, gazeteci Nagihan Akarsel’in silahlı saldırıyla öldürülmesini düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti.

Ankara Kadın Platformu, gazeteci Nagihan Akarsel’in IKBY’nin Süleymaniye kentinde silahlı saldırıyla öldürülmesini, düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti.

Akarsel’e sıkılan kurşunun kadın mücadelesine sıkıldığını söyleyen Sinejan Kut, “Nagihan şahsında bizleri baskıyla, şiddetle, suikastle, susturmaya sindirmeye çalışanlara cevabımızı kadın mücadelemizden bir adım dahi geri atmayarak vereceğiz” dedi.

Platform adına konuşan Kut, Jineoloji Dergisi Editörü Akarsel’in kirli bir suikastla katledildiğini söyleyerek, “Nagihan, ömrünü özgür basında gazeteciliğe ve kadın haberciliğine adamış, her türlü zulüm ve baskıya rağmen kadınların hakikatini yazmaktan bir an olsun vazgeçmemiş, duruşu ve mütavaziliği ile herkese ilham olmuş bir arkadaşımızdı” dedi.

Günlerdir İran’da, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde kadınların yaşam hakkını, özgürlüğünü savunmak için çıktığı sokaklarda devlet şiddeti, baskı ve gözaltılarla karşılaştığını söyleyen Kut, “Dün, Nagihan için Diyarbakır’da ve İstanbul’da yapılmak istenen açıklamalarda onlarca kadın işkenceyle gözaltına alındı. Sokaklar işkenceyle, şiddetle bizlere yasaklanırken, şeriat propagandası yapanlar, devlet desteğiyle nefret yürüyüşlerini örgütleyenler aynı sokaklarda kırmızı halılarla karşılanıyorlar” dedi.

Coğrafyalar değişse de şiddetin aynı sistemden beslendiğinin farkında olduklarını söyleyen Kut, “İran’da Mahsa Amini’yi, Süleymaniye’de  Nagihan’ı katleden zihniyetin aynı olduğunu biliyoruz. Sınırları aşan dayanışmamızın gücü de buradan geliyor” diye konuştu.

“KADIN MÜCADELESİNİ DAYANIŞMAYLA BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Devletlere seslenen Sinejan Kut, “Kadın özgürlük mücadelesinin yaktığı ışık karanlık oyunlarla, şiddetle, suikastle söndürülemeyecek kadar büyük ve görkemlidir. İran’da olduğu gibi dünyanın dört bir yanında tekçi, cinsiyetçi erkek egemen rejimlere karşı kadın mücadelesini dayanışmayla büyütmeye devam edeceğiz. Nagihan şahsında bizleri baskıyla, şiddetle, suikastle, susturmaya sindirmeye çalışanlara cevabımızı kadın mücadelemizden bir adım dahi geri atmayarak vereceğiz. Jin, jiyan, azadi diyenler asla susmayacaklar” dedi.

(Evrensel)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑