Türkiye

Published on Ekim 2nd, 2022

0

Altın Portakal’da ‘Çiğdem Mater’e Özgürlük’ mesajı: Gezi onurumuzdur

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde konuşan bazı jüri üyeleri ve yönetmenler Gezi tutuklusu yapımcı Çiğdem Mater’e mesaj yolladı. Jüri üyesi ve senarist-yapımcı Aslı Özge’nin “Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur” sözleri geceye damgasını vurdu.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, iki yıl aranın ardından dün (1 Ekim) geleneksel kortej geçişiyle başladı. Cam Piramit önünden başlayan kortej, 100. Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Işıklar Caddesi’nin ardından Karaalioğlu Parkı girişinde sona erdi.

Kortej geçişine, aralarında Perihan Savaş, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay, Abdurrahman Keskiner, Ayşenil Şamlıoğlu, Gülsen Tuncer, Mustafa Alabora ve daha pek çok sinema ve televizyon dünyasından ünlü isimler katıldı.

Açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katılımı ile gerçekleşti.

Açılış töreni Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın sunumuyla Antalya Spor Salonu’nda yapıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  törende yaptığı konuşmada, festivalin,” Türk sinemasına önemli katkıları olduğunu” belirtti.  

Sinema tarihinin diri tutulmasının ve bugüne taşınmasının genç sinemacıların içine doğdukları kültürü keşfetmesi açısından da önemli olduğunu dile getiren Ersoy, bugün ve yarın daha güçlü bir sinemaya sahip olmak için geçmişte neler yapıldığını iyi bilmek gerektiğini kaydetti.

Altın Portakal Film Festivali afişinde fotoğrafı yer alan Ediz Hun’a, tablo ve ödülü Bakan Ersoy tarafından takdim edildi.

“Onur Ödülü” ve “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”

Perihan Savaş ve Erkan Can’a “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a “Başarı Ödülü”’ verildi. Savaş, konuşmasında sanatçıların emeklerinin karşılığı olarak telif haklarının da bir an önce çıkarılması temennisinde bulundu.

Erkan Can, ödülünü Erdal Tosun adına ve sinemaya emek veren ve bugün hayatta olmayan sinema emekçileri için aldığını söyledi.

Erkan Can “Çok şey var söylenecek ama ben bu ödülü Erdal Tosun başta olmak üzere sinemaya emek veren ama aramızda olmayan bütün sinema emekçileri adına alıyorum. Yaşasın sanat” dedi.

“Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alan oyuncu Zerrin Tekindor yaptığı konuşmada sanatçıların büyük bir emekle çalıştıklarını belirtti.

“Çiğdem Mater’e Özgürlük” 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu konuşmasında Gezi Davası kapsamında tutuklanan Çiğdem Mater’e özgürlük çağrısı yaptı.

Şiddetin olmadığı bir dünyanın mümkün olduğunu vurgulayan Ustaoğlu şöyle konuştu:

“Dünya çok zor bir zamandan geçiyor. Her gün dünyanın bir köşesinde yaşanan acıya şahitlik etmekten acılıyız. Her gün başka bir acıya bakan gözlerimiz acıyor ama bizler, sanatçılar, sanatı üretenler umut etmekte de ustayız. Umutta ve iyilikte ısrar etmekte inatçıyız.

“Bunu sürdüreceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin, şiddete maruz kalmadığı, öldürülmediği bir dünyanın mümkün olduğuna inancımız devam ediyor. Bunu her gün dile getirmekten yorulmuyoruz. İnsanın özgür, şefkatli, eşit bir yaşama sahip olduğuna inanmaya devam edeceğiz. Bunu hiçbir erkeğe, hiçbir zulme teslim etmeyeceğiz.”

Jüri üyesi ve senarist-yapımcı Aslı Özge “Aşk aşktır. Gezi onurumuzdur.” sözleriyle geceye damgasını vurdu.

Özge yaptığı konuşmada, “Çekmediğiniz bir film yüzünden hapse girdiğiniz bu günlerin bir an evvel geçmesine, sinemacı dostumuz Çiğdem Mater’in bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını ve başrolünde iki kadın karakter olan, aşkı ve kaybı anlatan bu filmi yapabilmeyi umut ediyorum. Hatırlatmaktan vazgeçmiyoruz” dedi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürilerinden Yönetmen Elif Ergezen, “Çekilmemiş belgeseli gerekçe gösterilerek tutsak edilen arkadaşımız Çiğdem Mater’e ve siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Festivalde gösterilecek filmlerin ekipleri ve jüri üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen açılış töreni Mustafa Sandal konseri ile son buldu.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑