Almanya

Published on Eylül 27th, 2022

0

Almanya’dan İran’a karşı yaptırımlar talebi

Annalena Baerbock, İran’da barışçıl protestoları ölümcül şiddetle bastırma girişiminin cevapsız kalmaması gerektiğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amani’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan protestoları bastırmak için şiddet uygulanmasından dolayı bu ülkeye karşı yaptırım kararı alınmasını istedi.

Avrupa Birliği (AB) kapsamında bu konunun hızlı bir şekilde ele alınmasını ve olaylara ilişkin sonuçların çıkarılmasını talep eden Baerbock, “Benim için buna, sorumlulara karşı yaptırımlar da dahildir.” ifadesini kullandı.

Baerbock, bir toplumun durumu konusunda kadın haklarının önemli bir ölçüt olduğunu vurgulayarak, “Bir ülkede kadınlar güvende değilse kimse güvende değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya, İran’ın Berlin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında İran’ın Berlin Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bilgisini paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christian Wagner düzenlediği basın toplantısında, “İran büyükelçisini çağırdık. Bu baskıya yanıt olarak tüm seçenekleri resmi olarak inceliyoruz” dedi.

Öte yandan İngiltere ve Norveç’in Tahran büyükelçilerinin Amani’nin ölümü sonrasındaki protesto eylemleriyle ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını bildirilmişti.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST) en az en az 76 kişi öldü

Yerel basına göre protesto hareketi, göstericilerin hükümet karşıtı sloganlar attığı birçok şehre yayıldı.

Yetkililer bu protestoları sert bir şekilde bastırdı. Resmi verilere göre, çatışmalarda göstericiler ve polis de dahil 41 kişi öldü.

Ancak Oslo merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST) en az en az 76 kişinin öldürüldüğünü öne sürdü.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, ülkenin kuzeyindeki Mazenderan Genel Savcılığı, il genelinde 450 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Dün de Gilan Emniyet Müdürü 60’ı kadın 739 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Ülkenin pek çok kentinde üniversite öğrencileri temsilcisi onlarca kişinin evlerinden gözaltına alındığı belirtildi. İran Öğrenci Konseyleri Telegram hesabından Tahran Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrenci sayısının 30’a ulaştığını açıkladı.

Gözaltına alınan göstericilerin sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑