Almanya

Published on Kasım 4th, 2021

0

Almanya’da pandeminin başından beri en yüksek Covid vakası görüldü

Avrupa’da artan koronavirüs vakaları karşısında kısıtlamalara geri dönüp dönülmemesi tartışılırken, Almanya pandemi döneminin en yüksek vaka sayısını gördü.

Almanya’da eyaletlerin sağlık bakanlarının bugün başlayacağı iki günlük toplantı öncesi rekor Covid vakası açıklandı. 33 bin 949 vakayla pandeminin başından beri en yüksek sayıyı gören Almanya’da bundan önceki rekor 18 Aralık’ta 33 bin 777 vaka olmuştu. Günlük vaka sayısının, pazartesi günü Almanya’nın bazı bölgelerinde resmi tatil olduğundan veri toplamanın gecikmesiyle şişmiş olabileceği belirtildi.

Angela Merkel’in başbakanlığındaki hükümetin Başbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun ise eyaletlerin yaşlılara destekleyici üçüncü aşı dozu yapma konusunda daha hızlı ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyleyerek “Bunu çok uzun zaman önce yapmalıydılar” dedi.

Robert Koch Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün verilerine göre, çarşamba günü itibarıyla Almanya’da 60 yaş üstü kişilerin sadece yüzde 6.7’si destekleyici üçüncü aşı dozunu olmuş durumda.

Koronavirüsten en çok etkilenen gruptaki yaşlıların Covid’den hastaneye yatırılma oranları daha yüksek. Hastanede Covid tedavisi görenlerin oranı, ekimde 100 binde 1.65 iken çarşamba itibarıyla 3.62’ye yükselirken, 60 yaş üstü için bu oran 100 binde 8.27 oldu.

Avrupa genelinde koronavirüs enfeksiyonlarındaki artış, kısıtlamaların yeniden getirilip getirilmeyeceği ve daha fazla insanın aşı olmaya nasıl ikna edileceği konusunda tartışmalara yol açıyor.

Nitekim BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, bugünkü basın toplantısında Avrupa’daki mevcut Covid bulaşma oranıyla ilgili uyarı yaptı.

“Avrupa Bölgesi’nin 53 ülkesindeki mevcut bulaşma hızı ciddi endişe kaynağı” diyen Kluge, virüsün daha bulaşıcı Delta varyantının körüklemesiyle vakaların yeniden rekor düzeylere yaklaştığını belirtti.

WHO’nun Avrupa verilerine göre Kovid’den hastaneye kaldırılma oranlarının bir haftada iki kattan fazla arttığını aktaran Kluge, ‘güvenilir bir projeksiyona göre 1 Şubat 2022’ye dek Avrupa’nın Kovid’den yarım milyon ölüm daha görebileceği’ uyarısında bulundu.

Vaka artışından ‘yetersiz aşılama ve halk sağlığı önlemlerinin gevşetilmesini’ sorumlu tutan Kluge, ‘projeksiyona göre Avrupa ve Orta Asya’da herkesin maske takması uygulamasına yüzde 95 katılım sağlanması halinde Şubat 2022’ye kadar kaybedilmesi beklenen 500 bin hayatın 188 binin kurtulabileceğini’ belirtti.

SAĞLIK BAKANI DA UYARDI

Almanya’da yeni kurulacak hükümet işbaşına geçene kadar görevini geçici olarak sürdüren Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede koronavirüs salgının kritik düzeyde devam ettiğini belirterek, dikkatli olunması ve önlemlerin sertleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Çarşamba günü Berlin’de açıklama yapan Spahn ülkede yeni bir koronavirüs dalgası ile karşı karşıya olduklarına işaret eden Spahn, “oldukça yoğun bir şekilde aşı olmayanların pandemisini yaşıyoruz” dedi. Spahn, pandemide “bütün gücüyle dördüncü dalganın” yaşandığını da sözlerine ekledi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, bazı bölgelerde yoğun bakımdaki hastaların sayısının arttığını, hastaların diğer hastanelere nakledilmesinin planlandığını kaydetti.

Spahn, bir kez daha sağlık sisteminin aşırı yüklenmesinin önüne geçilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

(artı gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑