Almanya

Published on Ağustos 20th, 2021

0

Almanya’da makinistler yeniden greve gidecek

Alman Makinistler Sendikası, Alman Demiryolları ile yapılan iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirerek yeniden grev kararı aldıklarını açıkladı.

Alman Makinistler Sendikası (GDL), Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ülke genelinde ikinci kez grev kararı aldı.

AA’da yer alan habere göre, GDL Başkanı Claus Weselsky, Berlin’de yaptığı açıklamada, Alman Demiryolları’nın yük trenlerindeki makinistlerinin iş bırakma eyleminin yarın yerel saatle 17.00’de, yolcu trenlerinde de 23 Ağustos Pazartesi günü saat 02.00’de başlayacağını duyurdu. Weselsky, grevin 25 Ağustos saat 02.00’de sona ereceğini belirtti.

‘ÇALIŞANLAR YÖNETİME ÖFKELİ’

İşverenin toplu sözleşme görüşmelerinde şimdiye kadar bir yumuşama göstermediğini ifade eden Weselsky, bundan dolayı GDL’nin yeniden iş bırakma eylemine gittiğini anlattı. Weselsky, çalışanların Deutsche Bahn yönetimine öfkeli olduklarını aktararak, “Onlar daha fazla ücret ve emeklilik ücretlerinin korunması için grev yapıyor” şeklinde konuştu.

Deutsche Bahn şirketinin insan kaynaklarından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Martin Seiler ise, GDL’nin ilan ettiği ikinci iş bırakma eyleminin tamamen gereksiz olduğunu savunarak, GDL yönetiminin müzakere masasına dönme cesareti bulamadığı ifadelerini kullandı.

GDL daha önce 10-13 Ağustos tarihlerinde grev yapmıştı.

Deutsche Bahn, toplu sözleşme görüşmelerinde GDL üyelerine gelecek yıl için yüzde 1,5 ve Mart 2023’te ise yüzde 1,7 zam teklif etmişti.

Sendika, bunu yeterli bulmayarak, makinistlerin ücretlerine 28 aylık toplu iş sözleşmesi dönemi için yüzde 3,2 zam ve 600 avro yeni tip koronavirüs (Covid-19) primi ödenmesini talep ediyor.

(Bianet)

Foto: Rebecca Holm – Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑