LGBTİQ+

Published on Ocak 14th, 2022

0

Almanya’da LGBTİ+ düşmanlığına karşı ulusal eylem planı

Ülkenin ilk cinsel kimlik ve cinsiyet çeşitliliğinin benimsenmesinden sorumlu hükümet görevlisi Sven Lehmann, ulusal eylem planını hayata geçirmeye çalışacak.

Almanya’da yeni hükümetin atadığı ilk cinsel kimlik ve cinsiyet çeşitliliğinin benimsenmesinden sorumlu hükümet görevlisi Sven Lehmann oldu. Lehmann, LGBTİ+ düşmanlığına karşı bir ulusal eylem planını hayata geçirecek.

DW Türkçe’nin haberine göre Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümeti, cinsiyet çeşitliliğinin korunması ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla geçen hafta tarihi bir adıma imza attı.

Ülkenin ilk cinsel kimlik ve cinsiyet çeşitliliğinin benimsenmesinden sorumlu hükümet görevlisi Yeşiller partili politikacı Sven Lehmann oldu. 42 yaşındaki Lehmann, Federal Aile Bakanlığı ile birlikte LGBTİ+ düşmanlığına karşı ortak bir ulusal eylem planını hayata geçirmeye çalışacak.

Kişilerin cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerine yönelik düşmanlıkla mücadele etmek için ilerici bir siyaset yürüteceklerini belirten Lehmann, aile politikasını farklı aile modellerinin toplumsal gerçekliğine uygun hale getireceklerini söyledi. Lehmann, “İnsanların cinsel ve cinsiyet kimliklerinin korunması anayasal güvence altına alınmalı ve trans, interseks, non-binary (kendini sadece kadın ya da sadece erkek olarak tanımlamayan) bireylerin temel hakları tam olarak hayata geçirilmeli” diye konuştu.

Öte yandan Lezbiyen ve Gey Derneği (LSVD) Yönetim Kurulu Başkanı Henny Engels, böyle bir sorumlu atanmasının hükümetin kuir politikasına yönelik önemli bir mesaj olduğunu söyledi. Alman Trans Kimlik ve İntercinsellik Toplumu (DGTI) da Lehmann’ın ilk kuir sorumlusu olarak atanmasını, “bu alanda olumlu sonuçlara ulaşılabilecek değişikliklerin başlangıcının bir işareti” olarak gördüklerini belirtti.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑