Almanya no image

Published on Haziran 23rd, 2021

0

Almanya’da Amazon çalışanları Prime Day’i grev günü yaptı

Birleşik Hizmet Sendikası ver.di’nin çağrısıyla Amazon’un yedi işletmesinde greve çıkıldı. Grevde, Amazon işçileri için daha iyi çalışma koşulları ve toplu iş sözleşmesi talep ediliyor.

Almanya’da online satış tekeli Amazon’da yıllık indirim kampanyası “Prime Day”in başlangıcında 7 işletmede greve çıkıldı.

Birleşik Hizmet Sendikası ver.di’nin çağrısıyla yapılan grevde, Amazon işçileri için daha iyi çalışma koşulları ve toplu iş sözleşmesi (TİS) talep ediliyor. Sendika Hessen kentindeki Bad Hersfeld’de, pazartesi günü 200 ila 300 işçinin greve katıldığını açıkladı. Ver.di Amazon Grevi Borumlusu Mechthild Middeke, verdiği demeçte, farklı vardiyalarda 550 çalışanın greve katılmasının beklendiğini bildirdi. Sendika, yedi işletmede grev çağrısında bulundu. Grev bugün sona erecek.

Amazon, kampanya günlerinde milyarlarca dolarlık satış yapıyor, nakliye merkezlerindeki çalışanlar müşteri yoğunluğuyla başa çıkmak zorunda kalırken ek işleri için ek ücret almıyorlar.

Ver.di’nin Werne, Leipzig, Rheinberg, Bad Hersfeld, Koblenz ve Graben’de yaptığı grev çağrısı nedeniyle nakliye işinde gecikmeler olurken Amazon, grevin müşteriler üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Amazon güvenli bir çalışma ortamında mükemmel ücret, mükemmel ek hizmetler ve mükemmel kariyer fırsatları sunuyor” dendi.  

Ver.di sendikası ise Amazon’un TİS’leri engellediğine ve zaten kötü olan çalışma koşullarının yoğun günlerde daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti.

Sendika güvenli çalışma koşullarının yanı sıra başlangıç ücretlerinin pazar günü saat başı 12 avroya yükseltilmesini “Alaycı ve saygıdan uzak” olarak nitelendirdi.

Amazon’un “keyfi yerindeyken gündelikçilerine sadaka veren feodal bir bey gibi davrandığının” belirtildiği açıklamada, yıllardır TİS ve iyi çalışma koşulları için mücadele edildiği, başarıya erişinceye kadar mücadelenin sürdürüleceği bildirildi.

(Evrensel)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑