Almanya

Published on Ağustos 31st, 2021

0

Almanya yılın ilk yarısında 47 bin mülteciyi kabul etti

Alman hükümeti, bu yılın ilk yarısında 47 bin mültecinin ülkeye kabul edildiğini, 11 bin kişinin ise ya sınır dışı edildiğini ya da sığınma başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığına göre, sadece 10 bin Afgan mülteci şu an içinde ülkeye giriş için bekleme listesinde. Bunların içinde Alman askerlerine ve diplomatlarına yardım eden Afgan vatandaşlarıyla, tehlike içinde olduğu belirlenen insan hakları savunucuları ve aktivistler var. Bununla birlikte “aile birleşmesiyle” gelecekler de eklenince bu sayının 40 bini bulması bekleniyor.

Hükümeti oluşturan partiler CDU/CSU bloğu ve SPD, daha önce yılda 180 ila 220 bin arasında mülteci kabulü için çalışmalar yapılması taahhüdünde bulunmuştu.

Bu arada Sol Parti, bu yılın ilk yarısında belirlenen kotadan daha az mülteci kabul eden hükümete, daha fazla Afgan mültecinin alınması çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, mevcut eğilimin devam etmesi halinde yıl sonuna kadar 95 bin mülteciyi ülkeye alabileceklerini bildirdi.

Sol Parti Sözcüsü Ulla Jelpke, “dünya mülteci sayısını artırırken, bu utanç verici bir haber. Almanya Afganistan’dan özellikle savunmasız 50 bin kişiyi alsa bile ülke yine de İçişleri Bakanı Seehofer tarafından keyfi olarak çizilen üst sınırın çok gerisinde kalacaktı” diyerek iktidara tepki gösterdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dün Özbekistan’da yaptığı açıklamada, ülkesinin sadece gelişine izin verilen Afgan mültecilere yardım yapabileceğini bildirdi.

(artı gerçek)

Foto: Capri23auto – Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑