Almanya

Published on Ağustos 30th, 2022

0

Almanya tarihinin en güneşli yazını geçirdi

Almanya Meteoroloji Dairesi, kayıtların başladığı 1951’den bu yana görülen ‘en güneşli yaz’ı, küresel ısınmanın bir göstergesi olarak tanımladı.

Almanya‘da kayıtlara göre “en güneşli yaz” bu yıl yaşandı. Almanya Meteoroloji Dairesi‘nden (DWD) meteorolog Andreas Friedrich, “Bu, güneş ışığı sürelerinin kaydedilmeye başlandığı 1951’den beri görülen en güneşli yaz” açıklamasında bulundu.

Friedrich, “Şu ana kadar yaptığımız ölçümler ve ay sonuna kadarki tahminlerimiz doğrultusunda bu yaz için toplamda 817 saatlik güneş ışığına ulaşıyoruz” dedi. Alman meteorolog, karşılaşılan tabloyu, “küresel ısınmanın bir göstergesi” olarak tanımladı.

Bir önceki rekor 793,3 saat ile 2003 yazına aitti. Güneş ışığı sürelerinin 1951’den beri kayda geçirildiği ülkede sıcaklıklar ve yağış miktarları da yaklaşık 140 yıldır kayıt altına alınıyor.

Pek çok bölge için en kurak yaz

Meteorolog Friedrich, bu yazın en güneşli yaz olmasına karşın Almanya’da en sıcak yaz olmayacağını, ancak ilk beşte yer almasının muhtemel olduğunu söyledi.

DWD’ye göre, bu yaz, ülkenin birçok bölgesi için en kurak yaz oldu.

DWD, her sonbahar öncesi Almanya genelindeki yaklaşık 2 bin hava istasyonundan alınan veriler doğrultusunda yaptığı değerlendirmenin sonuçlarını açıklıyor.

(Yeşil Gazete)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑