İnsan Hakları

Published on Eylül 1st, 2021

0

Alman Polisi Ünal Düz’e işkence yaparak sınırdışı etmek istedi

Ünal Düz isimli politik mülteci dün (31 Ağustos) oturumunu uzatmak için gittiği Neu-Ulm Yabancılar Dairesinde işkenceyle göz altına alınarak sınır dışı edilmek istendi. Alman polisi Düz’e ters kelepçe takarak fiziksel şiddet uyguladı. Uğradığı şiddet sonrası Düz’ün vücudunun çeşitli yerlerinde çizik ve morluklar oluşurken sol kolu da kırıldı.

“Belgeler sahte olabilir”

2 yıl önce Almanya’da iltica başvurusunda bulunan Ünal Düz’ün hakkında Türkiye’de 24 yıl hapis cezası ve tutuklama kararı bulunmakta. Düz iltica başvurusunda bu karara ilişkin belgelerini delil olarak Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne (BAMF) sundu. Mülteciler Dairesi ise Düz’e, “verdiğin belgeler sahte olabilir” diyerek, iltica talebini reddetti.

“Bir partiye üye değilsen demek ki illegalsin”

Düz’ün itirazı sonucu dava dosyası Almanya Federal İçişleri Bakanlığı (BMI) tarafından yönlendirilen Bavyera İdare Mahkemesi´ne (BayVGH) intikal etti. Düz, 2 Haziran 2021’de görülen mahkemede, Türkiye’de hakkında mevcut ıslak imzalı bütün belgeleri avukatı aracılığıyla Bavyera İdare Mahkemesi’ne sundu. Bavyera İdare Mahkemesi, “Türkiye’de hiçbir legal partiye üye değilsin, demek ki illegalsin” diyerek duruşmadan yaklaşık bir ay sonra Düz hakkında “Almanya’yı terk” kararı verdi.

Kaçırıp zorla test yaptılar

Kız arkadaşı ile birlikte randevu için, bu sabah saat 08:00’da Neu-Ulm Yabancılar Dairesine gittiği esnada ise, Ünal Düz sivil polislerin saldırısına uğradı. Düz, polisler tarafından yere yatırılarak ters kelepçe takıldı. Sivil polisler kimlik dahi göstermeden ve hiçbir gerekçe sunmadan “Türkiye´ye gidiyorsun“ deyip Düz´ü yerde sürüklenerek bir araca zorla bindirdi.

Neu-Ulm Yabancılar Dairesinden apar-topar Münih Havaalanına getirildi. Burada kendisine zorla korona testi yapılmak istendi. Uygulamaya direnen Düz´ün, tekrar polisin fiziksel şiddetine maruz kalarak zorla burnuna ve ağzına test çubuğu sokuldu.

Münih Havaalanı’nda sınırdışı edilmeye karşı direnerek, insanların dikkatini çekmek için yaşadıklarını bağırarak anlattı. Bir müddet burada bekletildikten sonra avukatının devreye girmesi ve sosyal medyada oluşturulan dayanışma sonucu Düz serbest bırakıldı. Polis Düz’ü tekrar araca bindirip Münih’te hiç bilmediği bir meydana getirdi ve sokak ortasında üzerine Düz´ün ceketini atarak oradan uzaklaştı.

Ünal Düz Kimdir?

Ünal Düz 1988 Van doğumlu. Bingöl Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Van 100. Yıl Ünüversitesi’nde yüksek lisan yaparken yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Yunanistan’da 1 yıl kaldıktan sonra Almanya’ya geldi. (ATİK-Online)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑