Sömürgecilik

Published on Ekim 30th, 2021

0

“Bulunduğunuz yer Kürdistan’dır” dedi, gözaltına alındı

Faşist İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e, “Bulunduğunuz yer Kürdistan’dır” diyen Cemil T. sabaha karşı evine yapılan baskınla gözaltına alındı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siirt’in Kurtalan ilçesindeki esnaf ziyaretinde “Bulunduğunuz yer ‘Kürdistan’dır” ifadesini kullanan esnaf gözaltına alındı.

Siirt Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Akşener’in dün ilçede gerçekleştirdiği ziyarette Cemil T. adlı esnafın, “Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, ‘Kürdistan’ inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer ‘Kürdistan’dır ama ne yazık ki Meclis’te bu ‘Kürdistan’ inkar ediliyor” sözleri üzerine Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığınca “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Sabaha karşı evi basılan Cemil T, gözaltına alındı. Cemil T.’nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

FAŞİST AKŞENER’E FAİLİ MEÇHUL TEPKİSİ
Meral Akşener’e Kurtalan ziyaretinde bir esnaf da, “Siz İçişleri Bakanı’yken Doğu ve Güneydoğu’da kaç faili meçhul cinayet yaşandı” sorusunu yöneltmiş, Akşener, “Benim bakanlığım döneminde hiç” yanıtını vermişti.

Akşener’in İçişleri Bakanlığı yaptığı 8 Kasım 1996-30 Haziran 1997 döneminde faili devlet olan çok sayıda cinayet yaşanmış, Akşener 2016 yılında yaptığı bir açıklamada bunları savunmuştu.

Akşener, 2016 yılı Nisan ayında yaptığı açıklamada, “Ben, İçişleri Bakanlığı yaptığım dönemde tarihin en uzun, en geniş, en kapsamlı sınır ötesi harekâtına imza atmış bir bakanım. Utanarak söylüyorum bazıları diyor ki sosyal medyada ‘Meral Akşener MHP’ye genel başkan olmasın, faili meçhullerin sorumlusu O’dur’ diyorlar. Ne derseniz deyin hepsi kabulümdür. Bu ülke için, bu milletin birliği beraberliği için bir şey yapılması gerekiyorsa yapmışımdır, sorumluluğunu da sonuna kadar alıyorum” demişti. (ETHA, AD)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑