Akdeniz

Published on Temmuz 16th, 2022

0

Akdeniz’de orman yangınları: “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim”

Sıcak hava dalgası ile birlikte devam eden orman yangınları Portekiz, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Fas’ta etkili oluyor. İngiltere’de ise ülke tarihinde ilk defa yüksek sıcaklıklar sebebiyle kırmızı alarm verildi.

Avrupa’da, özellikle Akdeniz ülkelerinde etkili olan sıcak hava dalgası ve orman yangınları Portekiz, İspanya ve Fransa’da devam ediyor. Binlerce itfaiyeci, yangınları söndürmek için seferber olmuş durumda.

Orman yangınları Yunanistan ve Fas’ta da devam ederken İngiltere tarihinde ilk defa 40 derece üzeri hava sıcaklığı için kırmızı alarm verildi.

BBC’nin aktardığına göre, bir yangın söndürme uçağının Portekiz’in kuzeyindeki Foz Coa bölgesinde düşmesi sonucu bir pilot yaşamını yitirdi.

Yangınlar Portekiz’de özellikle kuzeyde, Porto şehrinin doğusunda etkili oluyor. Senenin başından beri ülkede çıkan orman yangınlarında 30 bin hektar alanın yandığı tahmin ediliyor. Bu, 2017 yılında 100 kişinin hayatını kaybettiği yangınlardan bu yana kaydedilen en yüksek rakam.

İspanya

İspanya’nın güneyindeki Costa del Sol’a yakın Mijas bölgesinde ise yaklaşık 2 bin 300 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Hava sıcaklıkları, 12 Temmuz Salı gününden bu yana Portekiz’de 47 dereceye, İspanya’da ise 40 derecenin üzerine çıktı.

İspanya’nın Efe haber ajansı, her iki ülkede yüksek hava sıcaklıkları sebebiyle 300’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

Fransa

Yangınlar Fransa’nın Gironde bölgesinde de etkili olmaya devam ediyor. 12 bin kişi yangınlar sebebiyle bölgeden tahliye edildi.

Yangınlar Gironde’da şimdiye kadar 7 bin 300 hektarlık ormanı küle çevirdi. Yetkililer 2 bin hektarın bir gecede yandığını açıkladı. Güneydoğudaki Tarascon’da çıkan yangında da en az bin hektar alan yandı.

Fransa’nın güneybatısında, Atlas Okyanusu kıyılarına yakın bir bölgede yaşayan bir yurttaş, bölgedeki durumu “kıyamet sonrası gibi” sözleriyle tarif etti. Teste-de-Buch bölgesine yakın bir bölgede yaşayan Karyn isimli Fransalı yurttaş, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim” dedi.

Bu bölgedeki ve Bordeaux’nun güneyindeki başka bir yangın yaklaşık 10 bin hektarlık alanın kül olmasına sebep oldu. Yaklaşık 3 bin itfaiyeci Fransa’da devam eden orman yangınlarını söndürmeye çalışıyor.

Euronews haber sitesinin aktardığına göre, Fransa’nın Bordeaux kentinin güneyindeki Landiras kasabasına yaklaşan yangın tehlikesi nedeniyle yollar kapatıldı, tedbir amaçlı olarak 480 kişinin daha evlerini terk etmesi istendi. Böylelikle tahliye edilen kişilerin sayısı bine ulaştı.

Yunanistan ve Fas

Bir diğer Akdeniz ülkesi Yunanistan’da da Atina’nın yaklaşık 50 kilometre güneydoğusundaki Feriza bölgesinde ve Girit kıyılarının kuzeyinde Retymno’ya yakın bir bölgede orman yangınları meydana geldi. Yangın sebebiyle Rethymno yakınlarındaki yedi köy boşaltıldı.

Fas’ın kuzeyindeki Araiş vilayetinde de 1000 hektardan fazla ormanlık alana zarar veren yangınlar üç gündür devam ediyor.

Bölgede yangın söndürme çalışmaları sürüyor. Yangınlar özellikle Larache, Ouezzane, Taza ve Tetouan bölgelerinde etkili oluyor. BBC haber sitesinin aktardığına göre, en az bir kişi Fas’taki yangınlarda hayatını kaybetti.

İngiltere

Öte yandan, Kuzey Avrupa ülkesi İngiltere’de ülke tarihinde ilk defa yüksek sıcaklıklar sebebiyle kırmızı alarm verilerek acil durum ilan edildi.

Meteoroloji yetkilileri ülkede sıcaklıkların 18 ve 19 Temmuz tarihlerinde rekor düzeye çıkmasının beklendiğini duyurdu. Aşırı sıcaklık uyarıları başkent Londra, Manchester ve York şehirlerini kapsıyor.

(Bianet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑