Kadın

Published on Ocak 2nd, 2022

0

AKD: Rosalardan Sakinelere, kadınlar direnişi büyütüyor

Polonyalı bir Yahudi, “öteki” ve kadın.. Almanya’ da devrimci mücadelenin önderlerinden olan Rosa Luxemburg; üreten, sorgulayan, kendi fikirlerini cesurca savunan biri olduğu gibi, Batı Avrupa’da sosyalizmin teorisyeni ve eylemcisiydi de. Güçlü teori ve pratiği ile “O bir Kartaldı” diyordu Lenin. Yoldaşı Liebknecht ile birlikte sadece Almanya’yı değil, sonuçları ile kıta Avrupa’yı da sarsacak devrimin örgütleyicisi iki güçlü komünist, burjuvazi tarafından 15 Ocak 1919 da katledildiler. Onların yaşamlarını yitirmeleriyle Almanya devrimi yenildi. Ama yüzyılı aşkın zamandır her yıl anılmaya, hatıraları ile sosyalizm özlemini canlı kılmaya devam ediyorlar.

9 Ocak 2013 Paris’te üç Kürt kadın siyasetçi; Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan  katledildi. Türk devleti ve emperyalistlerin ortak operasyonu ile yapılan bu suikast, militan Kürt kadınların direncini kıramadı, aksine yeni bir mücadele sürecini başlattı. Rojava ve Güney Kürdistan’da IŞİD çetelerine ve işgalci Türk Ordusuna karşı sürdürülen mücadele, enternasyonal kadın mücadelesine moral ve enerji verdi.

2021’i geride bıraktığımız şu günler de, yeni bir mücadele yılına Rosa’nın “Devrim daha yarın gümbürtüyle ayağa kalkacak” diyen coşkusu;  yaşamı hep  kavga olan,  deniyimli, mücadeleci  duruşuyla tüm kadınların gönlüne taht kurmuş Kürt halkının simgesi Sakine’nin kararlılığı ile, yeni bir mücadele yılına başlıyoruz.

Pandemiye rağmen sokakları terk etmeyen mücadeleci  kadınları,  dünyanın her yerinde tek bir sese dönen ırkçılığa, baskı ve sömürüye karşı birlikteliği, emperyalist işgale, kadını köle pazarına yeniden çekmeye çalışan IŞİD barbarlığına karşı savaşan, insanlığın kurtuluşu için  mücadele eden tüm savaşçıları selamlıyoruz.

Kâr hırsıyla dünyayı talan eden emperyalist kapitalist barbarlığa karşı, ancak ortak mücadele ile zafer mümkün olur. Faşizme karşı mücadele, ancak birleşik mücadele ile zafere taşınabilinir.

Ortak zaferin örgütleyicisi ve müjdecisi  olan Lenin, Rosa Luxemburg ve Liebknecht’i, 12 Eylül zindanlarının direngen, kızıl karanfili Sara (Sakine Cansız), yoldaşları Leyla ve Fidan’ı bir kez daha saygıyla anarken,  9 Ocak 2022 Berlin de Lenin, Luxemburg, Liebknecht’i anmak için yapılacak olan “Kapitalist Barbarlığa Karşı Sosyalizm Yürüyüşü”nde ve 5 – 8 Ocak 2022’de birçok alanda gerçekleştirilecek olan Sakineleri anma yürüyüş ve mitinglerinde buluşalım..

Vardık, Varız, Var Olacağız!

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!


Avrupa Kadın Dayanışması

AD: Açıklamaya olduğu gibi yer verdik.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑