Almanya

Published on Temmuz 12th, 2021

0

AJK Derneği açıldı

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK)’nın Neu-Ulm merkezindeki yeni dernek yerinin açılışı müzikli bir etkinlikle gerçekleştirildi. 

 Avrupa Demokrat (Neu-Ulm)

31. mücadele yılında Ulm ve çevresinde örgütlü demokratik göçmen kurumu AJK e.V. oldukça geniş olan yeni dernek lokalinin içinde ve bahçesinde açılış etkinliği gerçekleştirdi. Üyeleri, dostları ve ilerici, demokratik kurum ve kişilerin katıldığı açılışta, dernek eşbaşkanları ve çeşitli kurumlardan temsilciler konuşma yaptı.

Eşbaşkanlar, yaptıkları konuşmada “Göçmen emekçiler için eşit siyasal sosyal haklar mücadelesi veren derneğimiz, yeni dernek yerinde de siz değerli üye ve dostların katılımıyla örgütlü mücadelemizi güçlendirmek istiyoruz. Yeni dönemde kültürel ve sosyal aktiviteler yapmak istiyoruz. Çocuk folkloru, gençler için masa tenisi turnuvaları, aileler için pazar kahvaltıları, söyleşiler ve geziler gerçekleştirmek istiyoruz. Sizlerin destekleri çok önemli” diyerek, katılanları selamladılar. Örgütlü mücadelenin önemin de değinen eşbaşkanlar, derneğe üye olarak da destek sunmaya çağrı yaptılar. 

AGİF Eşbaşkanı Zeynep Diren de etkinlikte bir konuşma yaptı. Yeni dernek lokalini açan AJK’nın bu iradesini selamlayarak başladığı konuşmada, “Göçmen işçilerin örgütlü mücadelesi için, ülkedeki faşist rejime karşı mücadele için, kadınların özgürlük mücadelesi için bu kurumun önemini kavramalıyız” diyen Diren, ”Federasyonumuz olarak mücadelenizde başarılar diliyoruz, burada bulunan tüm dostları selamlıyoruz” dedi.  

            Ulm’da bulunan örgütlenmelerden ADGB, ATİF, Alevi Kültür Merkezi, ADHF, AGEB, KON-MED, Tohum Kültür Merkezi, Avrupa Demokrat Gazetesi ve Merhaba Gazetesi  temsilci ve üyelerinin katıldığı açılışta, çok sayıda temsilci yaptıkları konuşmalarda AJK’nın ilerici, birleşik mücadeledeki önemine vurgu yaparak, “Yeni bir mücadele mevzimizin açılması bizleri sevindirmiştir, birlikte mücadeleyi büyüteceğiz” dediler. 

Üyelerden, katılımcılara kadar söz alıp konuşmaların yapıldığı açılışta, hemen Ulm şehrinin bitişiğinde bulunan Neu-Ulm şehrinde, Schwabenstr.’de açılan yeni dernek lokalinin önemine ve mücadeledeki yerine vurgu yapıldı.  

Emrah ve Taylan’ın seslendirdiği türkülerle halaylar çekerek açılışlarını kutlayan katılımcılar, hazırladıkları yemekleri birlikte yiyerek akşam geç saatlere kadar dayanışma, paylaşma ve mücadelenin mutluluğunu yaşadılar.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑