Göç

Published on Ağustos 24th, 2021

0

Airbnb’den 20 bin Afganistanlı mülteciye ev

Konaklama hizmeti veren Airbnb şirketi, dünya çapında 20 bin Afganistanlı mülteciyi evlere yerleştireceklerini, ücreti kendilerinin ödeyeceklerini açıkladı.

Küresel çaptaki konaklama sitesi Airbnb, Afganistan’da yerinden edilen 20 bin mülteciye barınma imkanı sağlayacaklarını açıkladı.

Şirketin kurucusu ve yöneticisi Brian Chesky, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren 20 bin Afgan’a küresel çapta ve ücretsiz ev imkanı sağlıyoruz. Konaklamanın ücretini biz (şirket) ödeyeceğiz, tabii evsahiplerimizin de misafirperverliğiyle. Bunu gerçekleştirmek için sivil toplum örgütleri ve sahada ihtiyaçları tespit eden organizasyonlarla birlikte çalışıyoruz” dedi.

  • NOT: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) açıklamasına göre, ocak ayının başından beri Afganistan’da toplam 550 bin kişi yerinden edildiğini, ülke içinde ise yerinden edilenlerin toplam sayısının 2,9 milyona ulaştı. Dünya genelinde ise kayıtlı 2,6 milyon Afgan mülteci var, bu kişilerden yüzde 90’ı İran ve Afganistan’da.

Brian Chesky, internet sitesini kullanarak evini kiraya verenlere de şöyle seslendi: “Bir mülteci aileyi ağırlamak istiyorsanız bize ulaşın. Bunu gerçekleştirmek için doğru insanla sizi buluşturacağım.”

Chesky, “Afgan mültecilerin yerinden edilmesi, ABD ve diğer her yerde zamanımızın en büyük insani krizlerinden biri. Adım atmak için sorumlu hissediyoruz. Umarım u adım diğer şirket sahiplerine de ilham verir, harcayacak zaman yok” dedi.

Airbnb nedir ve işleyişi nasıldır?

Airbnb, 2008 yılında, paylaşacak yeri olan iki tasarımcının kalacak bir yer arayan üç seyahatseveri ağırlamasıyla başladı.

Evini veya evinin bir odasını kiralamak isteyenler siteye üye olarak bunu gerçekleştirebiliyor. Airbnb, evsahipleriyle ev veya oda kiralamak isteyenleri buluşturuyor. İki taraf da deneyimlerini yine site üzerinden paylaşıyor.

Şirket kişisel profilleri ve kayıtları doğruluyor, ev sahipleri ve misafirlerin güvenli şekilde iletişim kurabilmeleri için akıllı bir mesajlaşma sistemi kullanıyor ve ödemelerin tahsil edilmesi ve aktarılması sorumluluğunu üstleniyor.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑