İnsan Hakları

Published on Haziran 10th, 2022

0

Ailesi 40 yıldır mezarını arıyor: Veysel Güney nerede?

Devrimci 78’liler Federasyonu, idam edildikten sonra naaşını aileye vermek için teslim alan yüzbaşı Burhan Erdem’in Veysel Güney’i bilinmeyen bir yere gömdüğünü belirterek, “Bu yüzbaşı şimdi hâlâ hayatta. Devletten maaş alıyor. Yeri belli yurdu belli” dedi.

Devrimci 78’liler Federasyonu, Antep Cezevi’nde 40 yıl önce idam edilen ve cenazesi ailesine verilmeyen, Veysel Güney için yayınladıkları açıklamada, “Veysel Güney’in mezarının bu güne kadar bulunması için hiç bir çaba göstermeyen başta AKP yönetimi olmak üzere tüm iktidarları kınıyoruz” dedi.

Açıklama özetle şöyle:

“Veysel Güney 10 Haziran 1981 tarihinde 12 Eylül’ün faşist generallerinin talimatı ile Antep Cezaevinde idam edildi. İdamından sonra suçsuz yere idam edildiği ortaya çıktı ama idamın geri dönüşü yok.

“Asıl konu devletin idam ettiği bir devrimcinin naaşı ailesine teslim edilmedi. 40 yıldır ailesi ve arkadaşları Veysel Güney’in mezarını aramaktalar.

“İdam edildikten sonra naaşı aileye vermek için teslim alan yüzbaşı Burhan Erdem bilinmeyen bir yere gömdü. Bu yüzbaşı şimdi hala hayatta. Devletten maaş alıyor. Orduevlerinden faydalanıyor. Yeri belli yurdu belli. Bu konuda Meclis ve yargı başvuruları sonuç vermedi. Biz hala Veysel’i arıyoruz.

“Veysel Güney’in vasiyeti üzerine Malatya- Hekimhan- Davulku köyünde bir anıt yaptırıldı. Her 10 Haziran günü bu anıtın başında Veysel Güney’in mezarının bulunmasını ve yoldaşları ve ailesine teslim edilmesini isteriz. İki yıldır Pandemi nedeniyle gidemiyoruz.
Devlet kendisine zimmetli olan idam ettiği kişinin cenazesini aileye teslim etmek yerine mezarı arayanları ve bulunmasını isteyenleri suçlu olarak görüp terör örgütü propagandası yaptıkları iddiası ile dava açmıştır. Federasyon ve Dernek yöneticilerimiz yargılanmıştır. İdam ettiği kişiyi ailesine teslim etmeyen örgüte cinayet örgütü denir. Hatırlatırız Veysel’in anıtı hala Veysel’in kemiklerini bekliyor.

“Veysel’i hukuki bir delile dayanmadan 2.duruşmada idama mahkum eden sıkıyönetim mahkeme heyeti başkanı Albay Ahmet Arısüt, Üyeler Yarbay Ayhan Ulusoy ve Üsteğmen Güney Sert Veysel’i idama götüren iddianameyi hazırlayan Savcı Caner Ersu taahammüden cinayet işlediler.

“Veysel’in idamından ve kaybedilmesinden başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül’ün tüm asker ve sivil unsurları, Gaziantep Sıkıyönetim Komutanı General Şahabettin Balkan, Veysel’in bedenini tutanakla teslim alan Yüzbaşı Burhan Erdem sorumludur. Veysel Güney’in bu güne kadar bulunması için hiç bir çaba göstermeyen başta AKP yönetimi olmak üzere tüm iktidarları kınıyoruz.”

(Bianet – AÖ)

Not: Bu haber Bianet’te 09.06.2021 tarihinde yayımlandı.

veysel Güney, 10 Haziran 1981’de, 24 yaşında Askeri Diktatörlük tarafından idam edildi.

Cuntacılar Güney’i idam etmekle kalmadılar, mezarını da kaybettiler. Cumartesi Anneleri her hafta onun akıbetini de sormaya devam ediyor. Halkı ve yoldaşları, idamından 32 yıl sonra Veysel Güney için köyünde anıt mezar yaptılar.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑