Açıklama

Published on Kasım 11th, 2021

0

AGİF: Sınır kapatmak insanlık suçudur!

AvEG-Kon’a bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), basına ve demokratik kurumlara “Sınırlar açılsın! Polonya sınırındaki göçmenler güvenli bölgelere alınsın! Sınır kapatmak insanlık suçudur!” başlığıyla açıklamada bulundu.

Açıklamada, “AGİF olarak bu talepler ekseninde basını, insan hakları kuruluşlarını, demokratik kurumları ve başta Avrupa’da yaşayan Türkiyeli, Kürdistanlı mülteciler olmak üzere tüm göçmenleri rehin tutulan mültecilere sahip çıkmaya, Almanya çapında yapacağımız eylemlere katılmaya çağırıyoruz.” diye  belirtildi.

Açıklamayı aynen yayımlıyoruz:

Sınırlar açılsın! Polonya sınırındaki göçmenler güvenli bölgelere alınsın! Sınır kapatmak insanlık suçudur!

BASINA VE DEMOKRATİK KURUMLARA ÇAĞRI

Dünyanın yoksul ülkeleri ile emperyalist işgal ve savaşların sürdüğü ülkelerden kaçarak yeni yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine geçmek isteyen mülteciler, binbir zorluklarla hayatlarını kaybetme pahasına çıktıkları umut yolculuğunda birçok engeller ve baskılarla karşılaşıyor. Bir kısmı da göç yollarında yaşamlarını yitiriyor.

Rusya, Belarus ve Türkiye’nin mültecileri yönlendirmeleri ve Polonya’nın ise Batı Avupa’ya geçişlerini engellemesi sonucu çoğu Kürdistanlı binlerce mülteci, Belarus-Polonya sınırında mahsur kaldı. Polonya askerlerinin ateş açması sonucu ile açlık ve soğuktan 11 mülteci hayatını kaybetti. Mülteciler ise bu sayının daha fazla olduğunu belirtiyor.

Avrupa Birliği, Belarus’u, Polonya ise Rusya‘yı sığınmacıları AB ülkelerine geçme yönünde teşvik etmekle suçlarken, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’nin mültecileri politik çıkarları için kullanmak istediği bir kez daha görüldü. Türk Hava Yolları’nın mültecileri uçaklarla taşıdığı iddia ediliyor.

Bizler Almanya Göçmen İşçileri Federasyonu olarak, Avrupa Ülkelerini, Rusya ve Türkiye’yi göçmenlere dönük kullanmacı, ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Mültecilerin gelmek istedikleri tüm ülkelere geçişlerinin sağlanmasını ve iltica başvurularının kabul edilmesini talep ediyoruz. Belarus- Polonya sınırında zorla tutulan mültecilerin acil bir şekilde insani ihtiyaçları karşılanmalı, tedavileri yapılmalı, güvenli kamplarda barınmaları sağlanmalıdır.

AGİF olarak bu talepler ekseninde basını, insan hakları kuruluşlarını, demokratik kurumları ve başta Avrupa’da yaşayan Türkiyeli, Kürdistanlı mülteciler olmak üzere tüm göçmenleri rehin tutulan mültecilere sahip çıkmaya, Almanya çapında yapacağımız eylemlere katılmaya çağırıyoruz.

ALMANYA GÖÇMEN İŞÇİLER FEDERASYONU (AGİF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑