Almanya

Published on Ekim 7th, 2022

0

AGİF 28. Kongresini gerçekleştirdi


AVEG-KON’a bağlı Almanya Göçmen İşçileri Federasyonu (AGİF) 28. Kongresini Almanya’nın birçok kentinden katılan delegeleri ile Köln kentinde gerçekleştirdi. ‘Emperyalist savaşa, Kürdistan’ın işgaline ve yoksullaşmaya karşı örgütlenelim’ şiarı ile toplanan kongre devrim ve sosyalizm için ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) Eş Başkanı Serpil Aslan, yoksulluğun, krizin, emperyalist savaşların halkları kamplaştırma saldırıları karşısında örgütlü mücadeleye her zamankinden daha fazla sarılmanın gerektiğinin altını çizdi. Aslan konuşmasının devamında Türkiye ve Kürdistan’dan Almanya’ya kadar mücadele alanlarının iç içe geçtiğini, sınıfsız ve sömürüsüz bir gelecek için göçmen işçi ve emekçilerin yaşamı her türlü baskıya karşı barikata çevirmesi gerektiğini belirtti. Aslan ayrıca Rojava’dan İran’a kadar direnen halklarla dayanışmayı büyütmenin önemini vurguladı.

AGİF’in bir yıllık döneminde yürüttüğü faaliyetlerin bir kesiminden oluşan sinevizyon gösterimin ardından Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), sosyalist gençlik örgütü Young Struggle, genç kadın örgütü Zora ve Pride Rebellion temsilcileri konuşma yaptı.

SKB temsilcisi toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı yeni dönemde AGİF ile devrimci iş birliği temelinde mücadeleyi büyüteceklerini belirterek, AGİF’e başarılar diledi.

Young Struggle, Zora ve Pride Rebellion temsilcileri de Almanya’da artan yoksulluk ve ekonomik krize karşı emekçilerin mücadele olanaklarının arttığını, 30 yıllık deneyime sahip AGİF’in bu süreçte kavgayı büyüteceklerinden emin olduklarını vurguladılar.

“KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ”

AGİF 28. Kongresinde gelecek dönem perspektifleri sunumun ardından delegeler tartışmalarını yürüttü. Dünya’daki enerji krizinin en çok emekçileri vurduğu, faturaların ödenemez hale geldiği belirtildi. Özellikle Almanya’da emekçi solun ortak mücadele olanaklarının geliştiği bu dönemde göçmenler cephesinden AGİF’in etkili bir rol oynayabileceği aktarıldı.

Kongrede emperyalist savaşlara, Kürdistan’ın işgaline ve yoksullaşmaya karşı sokak mücadelesini öne çıkaran kampanya tarzında bir örgütlenme çalışması yapılması gerektiği ön plana çıktı.

Kongrede ayrıca, sokak mücadelesini büyütürken, işçi ve emekçilerin mevzilerini büyütecek tarzda kurumsallaşma faaliyetinin bu dönemde ön plana çıkması gerektiği aktarıldı.

Kongrenin son bölümünde delegeler yeni dönem yönetim ve denetim kurulunu seçti.

(Atılım – Köln)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑