Genel

Published on Mart 21st, 2021

0

AGEB ve Rote Hilfe “Devrimci Tutsaklara Özgürlük!” Mitingi düzenledi

AGEB kampanyasının bir etkinliği olarak, Dün 20 Mart 2021 tarihinde Nürnberg Jamnitzerplatz’da AGEB ve ROTE HİLFE’nin çağrıcı olarak organize ettikleri ve Mor Kızıl Kolektif`in moderatörlüğünü yaptığı,  “18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklar günü” nedeniyle kitlesel bir miting gerçekleştirildi.
Polisin yoğun ablukası ve gözdağı vermeyi amaçlayan önlemleri ve gözetiminin yoğunluğu dikkat cekiciydi. Miting meydanına katılan kurumların pankart, bayrak ve dövizleri asıldı.

Alanda, AGEB Kampanya afişleri, PGİ/MLM bayrağı, PARTİZAN’ın “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” yazılı pankartı  ve Kaypakkaya resimli bayrakları yer aldı.

AGEB ve ROTE HİLFE tarafından organize edilen mitingde Nürnberg`in yerli tüm anti faşist devrimci güçleri yer alarak konuşmalar yaptılar ve dayanışma mesajlarını ilettiler.

Miting saat 14.00 de Rote Hilfe tarafından kısa bir açılış selamlamasıyla başladı. AGEB temsilcisi önce türkçe bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmada; ” Emperyalist baskı yasalarına, faşist saldırılara karşı mücadeleyi ve direnişi büyüterek, örgütlenmeliyiz. Bugün Emperyalist kapitalist sistem saldırganlık politikalarını artırıyor. Bizler de karşı koyma ve örgütlenerek Mücadelemizi büyütmeyi hedeflemeliyiz. AGEB olarak Şubat’ta başlattığımız Kampanyamızın bir parçası olarak buradan tüm Dünyada zindanlarda esir tutulan Gonzalo, Saibaba, Mumia Jamal, Georges Abdallah, Musa Aşoğlu, Ali Gülmez, İsmail Yılmaz ve Abdullah Öcalan şahsında tüm politik devrimci ve komünist tutsakların direnişlerine sahip çıkıyor ve emperyalist dünya gericiliğine karşı direnen tüm tutsaklara devrimci dayanışma selamlarımızı yolluyoruz” denildi ve ardından almanca olarak AGEB tarafından yapılan açıklama kitleye hitaben okundu.

Düzenlenen mitingde; Banu ile Dayanışma Platformu, Prolos, OA, AFA, Rote Hilfe, Medya Volkshaus, ADS ve SKB adına  almanca konuşmalar gerçekleştirildi. Stuttgart, Leipzig ve Hamburg`da yapılan eylemlerden yollanan dayanışma mesajları okundu.

Eyleme davet edilen TKP/ML  Münih davası  tutsaklarından Dr. Banu Büyükavcı`da yaptığı almanca konuşmasında; “Paris komünü ile başlayan proletaryanın sınıf bilinçli eylemi bugünde tüm dünyada devrim ve sosyalizm için sürüyor. Komünist ve devrimci fikirleri savunan kesimlere yönelik devlet zoru ve baskısı devam ediyor. Ancak bizleri Mücadeleden hiç bir baskı ve tehdit alıkoyamaz. Dünyada hapishanelerde olan devrimci ve komünist tutsaklara selam yolluyorum. AGEB ve Rote Hilfe`nin ortak etkinliğini ve buraya gelerek dayanışma gösteren, 129 a-b yasalarına karşı mücadele yürüten tüm devrimci kişi ve kurumları selamlıyorum. Yaşasın Marksizm, Leninizm, Maoizm!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Eylem, Newroz olması nedeniyle Kürtçe Newroz müziği ve almanca anti faşist müzikler çalındı. Kitlesel biçimde ” Devrimci Tutsaklara Özgürlük!”, ” Banu Kalacak!”, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma, Yaşasın Paris Komünü!” Faşizme karşı her yerde Mücadele edeceğiz!” sloganları almanca olarak haykırıldı.

İki saat süren ve devrimci dayanışmanın yüksek olduğu etkinlik, tüm katılımcı kesimlerin ortak fotograf çektirmesi ve “Yaşasın Devrimci dayanışma!” sloganıyla son buldu.

Hamburg :

Hamburg’da Politik tutsaklara özgürlük etkinliklerinden birisi de dün  devrimci tutsak Musa Aşoğlu nezdinde gerçekleştirildi. Billwerder Cezaevi önünde kitlesel katılımın sağlandığı etkinlikte özelde Musa Aşoğlu ve yurtdışı edilme tehdidi olan Dr. Banu konuşmaların odağındaydı.
AGEB aktivistlerinin de katılarak dayanışma gösterdiği etkinlik müzik ve halaylar eşliğinde sonlandıldı.

AHM Nürnberg / Hamburg

20 Mart 2021

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑