Açıklama

Published on Eylül 22nd, 2022

0

AGEB: Gerici İran Devletinin Mahsa Amini’yi katletmesini kınıyor, İran Halkının direnişini selamlıyoruz!


Gerici İran rejiminin ‘’Ahlak Polisi’’ tarafından saçlarının görünmesi bahane edilerek göz altına alınan Mahsa Amini gördüğü işkence sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Başına aldığı darbelerle beyin kanaması geçiren Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından kadınlar başta olmak üzere İran halkı sokaklara dökülerek yaşanan katliamı protesto gösterileri ve yürüyüşler düzenleyerek sokakları direniş mevzilerine çevirmiş bulunmaktadır.

Faşist İran devletinin halka, ezilen Kürt ulusuna ve farklı inançlara düşmanlığı, kadın hak ve özgürlükleri içinde aynı şekilde geçerlidir.  Kurulduğu günden buyana kadın düşmanı politikaları süreklileştiren molla rejimi kadınları üretim alanlarında, sokakta, ev yaşamı içinde ve tüm alanlarda Ahlak Polisi ile kontrol etmektedir. Yaşam biçimi, kıyafeti ve başörtüsü gibi kurallarla yaşamlarını kontrol etmekte, kadınlara İslami kurallara uymadıkları gerekçesiyle darp ve işkence etmektedir. Buna karşı kadınlar direniş ve mücadelelerini sürdürmekte rejimin baskılarına karşı geri adım atmamaktadırlar.

İran faşist rejimi halkı baskı ve zor yöntemleriyle yönetmekte en ufak bir hak arayışına dahi hapis, işkence ve idamla cevap vermektedir. Onlarca devrimci, Kürt yurtsever ve rejim karşıtı idam edilmekte ya da en kötü koşullarda hapse atılmaktadır. İşçi ve emekçiler en kötü yaşam ve sömürü koşullarında yaşamaya mecbur bırakılmaktadırlar.

Gelinen aşamada “bir kıvılcım” kitlelerin öfke ve tepkisini açığa çıkarmıştır. Mahsa Amini, baş örtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle sokak ortasında polisler tarafından katledilmiştir. Bu baskıcı ve ceberut sisteme karşı İran Kürdistan’ında başlayan hareket, tüm İran’a yayılmış ve bir halk isyanına dönüşerek sokakları zapt etmiştir.

Halk, ‘’Kahrolsun Diktatörlük’’ ve ‘’Diktatöre Ölüm’’ sloganlarıyla sokaklara dökülmüş, polise ve sisteme öfkeyle yönelmiş, gerici faşist rejimini adeta sarsmıştır. Yıllardır şeriat yasalarıyla ve faşist baskı politikalarıyla halkı sindirmeye ve yönetmeye çalışan rejim gelinen aşamada yaşanan isyan karşısında çaresiz durumdadır. Rejim, halkın gelişen tepkisi ve öfkesini bastıramamakta direniş büyüyerek tüm ülkeye yayılmış bulunmaktadır. İran genelinde yaşanan isyanda şu ana kadar 10 kişi katledilmiş onlarca kişi yaralanmış bulunmaktadır. Bu katliamlara karşı dayanışma yürütmek ve katliamlara karşı sesiz kalmamak önemlidir.  İran halkının haklı ve meşru mücadelesini tüm alanlarda sahiplenelim. Yeni katliamların yaşanmasına engel olalım.

İran devletinin baskı ve zulmüne karşı sokakları direniş ve savaş alanlarına çeviren İran halkının mücadelesini selamlıyoruz.

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği – AGEB

22 Eylül 2022

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑