Duyuru

Published on Şubat 10th, 2022

0

AGEB: Berlin`de dava açılan devrimcilerle dayanışma içinde olalım!

Demokratik Kamuoyuna; Basın ve Medya Kuruluşlarına;

Alman Devletinin anti-Komünist Politikalarının reflexiyle ; Berlin Polisinin 10 Ocak 2021  LLL Yürüyüşünde devrimcilere saldırısı sonrası, devrimcilere açılan davalar başlıyor !

AGEB ;  ” 14 Şubat 2022 Pazartesi günü Berlin`de görülmeye başlayacak olan davanın duruşmasında, Polisin saldırganlığı ve Alman yargısının devrimci güçlere yönelik tutumuna karşı, 14 Şubat`ta İ.Şahin ve  04 Mart`ta E. Düzer`in davalarının görüleceği ( Amtsgericht Tiergarten, Kirchstraße 6, 10557 Berlin) İdare Mahkemesinde, haksızlıklara ve polis şiddetine karşı, Duruşma günü devrimcilerle dayanışma içinde olalım. Devrimci Dayanışmayı büyütelim!” çağrısı yaptı.

Her yıl geleneksel olarak Berlin Frankfurter Tor`dan başlayarak yapılan LLL Yürüyüşü ve mitingi, 2021 yılı etkinliğinde Berlin polisinin saldırısına maruz kalmıştı.

LL Yürüyüşü başlamadan önce Polis güçleri FDJ ( Freie Deutsche Jugend ) bayrakları ve Pankartlarının yasak olduğu ve taşınmasına izin vermeyecekleri gerekçesiyle, zorla toplamaya çalışarak, yürüyüşe gelenlere zor ve şiddet kullanmıştı.

Polisin bu saldırgan ve hiç bir dayanağı olmayan uygulamasına  karşı orada bulunan yüzlerce insan karşı çıkarak, slogan atarak polisin şiddetini protesto ettiler.

Onlarca insanın zorla, ters kelepçe vurularak gözaltına alındığı yürüyüş başlangıç yerinde, Partizan kortejinden 2 devrimci de gözaltına alınmış ve polis tarafından darp edilmişlerdir. Berlin Polisinin bu sert ve saldırgan tutumu yetmezmiş gibi birde o gün tutuklanan ve gözaltına alınan devrimcilere ve 2 arkadaşımıza karşı Berlin`de dava açılmıştır. Bazılarına ise para cezaları verilmiştir.

Açılan dava Polise karşı çıkmak ve ülke güvenliğini bozmak olarak dava dosyasına konulmuştur. FDJ bayrakları yasak olmadığı halde, eski Doğu Almanya simgelerinden olması, egemen sınıfların ve  Alman burjuvazisinin gerici çıkarını gözeten  bir tavır ve davranışla, anti komünist reflexin getirdiği bir saldırganlıkla Yürüyüşcüler darp edilmiş ve  baskıya maruz kalmıştır. Berlin Emniyet Müdürü ve İçişleri bakanlığının özür dilemesi gerekirken, birde yürüyüşçüleri suçlu göstermeye çalışmak ve dava açmak tam bir egemen hukuku ve komedidir.

AGEB ;  “14 Şubat 2022 Pazartesi günü Berlin`de görülmeye başlayacak olan davanın duruşmasında, Polisin saldırganlığı ve Alman yargısının devrimci güçlere yönelik tutumuna karşı, 14 Şubat`ta İ.Şahin ve  04 Mart`ta E. Düzer`in davalarının görüleceği ( Amtsgericht Tiergarten, Kirchstraße 6, 10557 Berlin) İdare Mahkemesinde,  haksızlıklara ve polis şiddetine karşı, Duruşma günü devrimcilerle dayanışma içinde olalım. Devrimci Dayanışmayı büyütelim!” çağrısı yaptı.

AHM / Almanya

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑