Açıklama

Published on Eylül 14th, 2021

0

AGEB: Başkan Gonzalo unutulmayacak!

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB), yaptığı açıklamayla, 29 yıldır tutsak tutulan ve geçtiğimiz günlerde cezaevinde hayatını kaybeden Perulu komünist lider Gonzalo’nun unutulmayacağı belirtti.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

AGEB tarafından yapılan açıklama şöyle:

Enternasyonal Proletarya ve Ezilen Halklar Başkan Gonzalo‘yu Unutmayacak!

Peru faşist devleti ve CIA ortak operasyonu ile 12 Eylül 1992 yılında tutsak edilen ve 29 yıl tek kişilik hücrede insanlık dışı izalasyona tabi tutulan komünist önder Başkan Gonzalo 11 Eylül 2021 tarihinde tedavisi engellenerek katledilmiştir.

O‘nu ele geçirdiklerinde kafese koyarak yüzleri maskeli yargıçlarla yargılamaya çalıştıklarında, Başkan Gonzalo onların heveslerini kursaklarında bırakmış, onları yargılamış, proleter sınıf duruşu ve komünist kimliğiyle Halk Savaşını yükseltme ve devrimi gerçekleştirme çağrısı yapmıştı. Başta Peru gerici egemen sınıfları olmak üzere dünyanın tüm ezen sınıfları ve emperyalist efendileri Başkan Gonzalo`nun baş eğmeyen direnişi, tavizsiz ve onurlu duruşu ve cüreti karşısında biçare kalmıştır. Onların beklentisinin tersi gerçekleşmiş ve ezilen halklar, enternasyonal proletarya ve MLM komünistler bu direnişten ve Peru`da sürdürülen Halk savaşından ilham almaya devam etmişlerdir.

Başkan Gonzalo düşmanın kendisini en güçlü hissettiği alanda ortaya koyduğu başeğmez direnişinin de etkisiyle 29 yıl boyunca en ağır koşullarda yer altında bir hücrede tutuldu.

Abimael Guzman ( Başkan Gonzalo ) başta Peru işçi sınıfı ve ezilen halkı olmak üzere, seçkin bir komünist önder olarak, enternasyonal proletaryanın, ezilen halkların, devrimci ve komünistlerin bilincinde kendisine yer bulmuştur. Marksizm-Leninizm-Maoizm’i üst düzeyde kavrama, sentezleme ve uygulama da yol göstericiliği ve direnişiyle Maoist bir önder olarak devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde ebediyen yaşayacaktır.

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği ( AGEB ) olarak, Başkan Gonzalo‘yu sahiplenme ve anma etkinliklerine tüm emekçileri ve bileşenlerimizi katılmaya ve devrimci mücadelemizde yaşatmaya çağırıyoruz!

Başkan Gonzalo Ölümsüzdür!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑