Afganistan

Published on Mayıs 10th, 2022

0

Afganistan’da 20 milyon kişi akut açlık ile karşı karşıya

BM’nin paylaştığı araştırma sonuçları, Afganistan’da 19,7 milyon kişinin yüksek seviyelerde akut gıda güvensizliği yaşadığını ortaya koydu. Bu, 39,9 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 47’sinin akut açlık ile karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) da aralarında bulunduğu kuruluşların Ocak ve Şubat aylarında Afganistan üzerine gerçekleştirdiği Entegre Edilmiş Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması’nın (IPC) bulguları kamuoyuyla paylaşıldı.

BM’nin dün (9 Mayıs) yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, Afganistan’da yaklaşık 20 milyon kişi akut açlık ile karşı karşıya. Bu, 38,9 milyon kişinin yaşadığı ülke nüfusunun neredeyse yarısı demek. 

Rapor ayrıca Afganistan’ın kuzeydoğusundaki “yıkıcı” düzeylerdeki gıda güvensizliğini de verileriyle ortaya koyuyor.

Rapora göre, Taliban’ın Eylül 2021 itibariyle yeniden egemen olduğu ülkeye “insani yardım yapılsa da açlık hala benzeri görülmemiş seviyede.”

Kuraklık ve ekonomik kriz

Afganistan’daki gıda güvenliğinin Haziran-Kasım döneminde “hafif bir iyileşme” yaşayacağını öngören rapor, ülkede akut gıda güvensizliği yaşayan kişilerin sayısının nüfusun yüzde 47’sine tekabül eden 19,7 milyon seviyesinden 18,9 milyona düşeceğini tahmin ediyor.

Rapora göre, bu öngörünün başlıca sebepleri arasında Mayıs-Ağustos döneminde buğday hasadının yapılacak olması, bu yıl gıda yardımlarında artış yaşanması ve tarıma olan desteğin artması var.

Öte yandan, rapor aynı zamanda öngörülen herhangi bir kazanımın sınırlı olacağı konusunda uyarıyor:

“Devam eden kuraklık ve ekonomik kriz, ülke çapında milyonlarca insanın hayatını ve geçim kaynaklarını tehdit etmeye devam ediyor.”

Ülkenin kuzeydoğusundaki gıda güvensizliği konusunda endişelerini dile getiren kuruluşlar, Ghor vilayetinde yaşayan 20 binden fazla kişinin yıkıcı düzeylerde açlık ile karşı karşıya olduğunu, “uzun ve sert geçen kış ve feci tarım koşullarının” bu duruma sebep olduğunu söylüyor.

Ukrayna savaşının etkisi

Rapora göre, “önümüzdeki dönemde yapılacak hasadın Afganistan’daki milyonlar biraz da olsa rahatlama getireceği öngörülse de pek çok insan söz konusu rahatlama çok uzun sürmeyecek.”

Rusya-Ukrayna savaşının Afganistan’a buğday arzı, gıda maddeleri, tarımsal girdiler ve akaryakıt fiyatları üzerinde baskı oluşturacağını ifade eden rapor, tohum, gübre ve sulama için suya erişimin sınırlı olduğuna, işgücü fırsatlarının az olduğuna ve son aylarda insanların gıda ürünlerini alabilmek için yüksek miktarlarda borca girdiğine dikkat çekiyor.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑