Afganistan

Published on Eylül 9th, 2021

0

Af Örgütünden “Afganistan” açıklaması

Af Örgütü, “Protestoların bastırılması, Taliban’ın insan hakları vaatleriyle bağdaşmıyor” dedi.

Basında yer alan haberlere göre Taliban Afganistan’ın dört bir yanındaki protestolarda barışçıl protestoculara ve gazetecilere karşı hukuka aykırı güç kullanıyor, kabalıkları dağıtmak için ateş açıyor ve kablolarla protestocuları kırbaçlıyor.

“Çok sayıda gözaltında”

Konu hakkında bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Güney Asya Kampanyacısı Samira Hamidi şunları söyledi:

“Taliban defalarca ve ısrarlı bir biçimde insan haklarına saygı göstereceklerini açıkladı; ancak bu vaatler şu an ülkenin çeşitli yerlerinde gördüklerimiz ve duyduklarımızla hiçbir şekilde bağdaşmıyor.”

“Haklı olarak gelecekten endişe eden ve sokaklara çıkan Afganlar, özellikle de kadınlar korkutma, taciz ve şiddetle karşı karşıya kalıyor. Protestoları haber yapmak isteyen çok sayıda gazeteci gözaltına alındığını, dövüldüğünü ve ekipmanını el konulduğunu bildirdi.”

“Ölüm ve yaralanma haberleri geliyor ve büyük bir olay çıkma riski oldukça yüksek. Taliban’a gerilimi azaltma ve insanların barışçıl toplanma ve protesto konusundaki temel haklarını kullanabilmesine izin verme çağrısı yapıyoruz.

“Ayrıca, gazetecilerin şiddet endişesi taşımaksızın haber yapabilmesine de izin verilmelidir. Uluslararası toplum ise Taliban’la süregelen müzakerelerde, bu temel hakların korunmasını talep etmek için tüm nüfuzunu kullanmalıdır.”

Arka Plan

Basında yer alan haberlere göre iki gündür Kabil, Badahşan ve Herat’ta yapılan barışçıl protestolar tüfekleriyle havaya ateş açan Taliban savaşçıları tarafından dağıtıldı. Bazı kadın protestocuların kablolarla kırbaçlandığı bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü, Kabil’de, Taliban savaşçılarının protestoları dağıtmak için havaya ateş açtığını gösteren videoları bağımsız olarak doğruladı. Kabil’de 4-7 Eylül arasında Taliban’ın kadınlara şiddet uyguladığını gösteren videolar da doğrulandı.

Ariana, Tolo ve Etilaat Roz adlı Afgan medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler ve kameramanlar protestoları haber yapmaya çalıştıkları sırada Taliban savaşçıları tarafından dövülerek gözaltına alındıklarını, sonrasında ekipmanlarına el konulduğunu veya kaydettikleri görüntülerin silindiğini belirtti.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑