Açıklama

Published on Temmuz 13th, 2022

0

ADGB: 10. Yılında Rojava Devrimini Savunalım; Suruç Katliamının Hesabını Soralım!


Tam 7 yıl önce 20 Temmuz günü SGDF’nin çağrısıyla Kobane’nin inşasına katılmak için yola çıkan sosyalist gençler faşist Saray Diktatörlüğü’nün DAİŞ çeteleri işbirliği ile gerçekleştirdiği katliama uğradılar. Katliam saldırısında 33 genç yaşamını yitirdi, onlarcası ise yaralandı. Kobane’yi DAİŞ’ten özgürleştirme ve Rojava devrimi savunmasında  bedeller ödeyen sosyalist gençler, “Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz“ kampanyası ile Kobane şehrini yeniden inşa etmek için yola çıkmışlardı. Onlar, Rojava devrimini kendi devrimleri olarak görmüş ve aylar öncesinden kent kent, sokak sokak gezerek Rojava Devrimi’nin savunulması gerektiğini işçi ve emekçilere anlatmışlardı. Onlar, Polen, Ezgi, Narthan, Uğur’du adları. Kürt, Türk, Arap, Ermeni, Laz, Çerkez, Terekeme halklarındandı.

Onlar, farklı haklar ve ulusal toplulukların Anadolu ve Mezopotamya halklarının bileşkesiydi.

Onlar Gezi’nin isyancıları, birleşik mücadelemizin özneleriydi.

Suruç katliamının 7. yılında öfke büyütürken Ortadoğu’nun vahası  Rojava Devrimi ve kazanımlarını 10. yılında  da büyük bir kararlılıkla  savunmaya devam edeceğiz.  Başta faşist Saray dikatatörlüğü olmak üzere emperyalistler ve bölge gerici devletleri tarafından da saldırı tehdidi altında olan Rojava Devrimi Ortadoğu halklarının ve özelde  de mazlum Kürt halkının demokratik, erkek egemenliğine savaş açan, adil ve özgür bir toplum inşasına giden yolu açan ve sömürgeciliğin bir halkasının kırılmasını ifade etmektedir. Ancak Rojava Devrimi oluşumundan beri başta faşist Türk Devleti olmak üzere, gerici bölge devletlerin ve emperyalist güçlerin hedefi olmaya devam etmektedir. DAİŞ aracılığıyla Rojava Devrimini boğamayan faşist Türk Devleti, Rojava’nın birçok kentini işgal etmiş bulunuyor. Türk Devleti’nin gerek Rojava’ya gerekse de Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırıları sürmektedir. Dört bir taraftan kuşatılmış olan Rojava Devrimi, ekonomik ambargoya ve işgal saldırılarına rağmen, direnmeye devam etmektedir.

Savaşların ve krizlerin boyutlandığı ve Ukrayna işgalinin yaşandığı günümüzde NATO üyesi olan Türk devleti Rojava’yı işgal etme hevesiyle yeni bir işgal savaşın hazırlıklarına çoktan başlamış bulunuyor. Türk Devleti’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusunu Kürt Özgürlük Mücadelesine karşı bir şantaj olarak kullanması ve karşılığında yeni bir işgal saldırısına onay alması, emperyalist NATO güçlerinin Rojava halklarının katledilmesine onay vermesidir.

ADGB olarak, faşist Türk devletinin Rojava’ya yeni bir işgal savaşına karşı, Kobane direniş ruhuyla ve Suruç’ta Kobane’nin inşası için hayatlarını veren gençlerin enternasyonalist ruhuyla 19 Temmuz Rojava Devriminin yıldönümü ve 20 Temmuz Suruç katliamının yıldönümünde sokakları kuşatmaya çağırıyoruz.

Rojava devriminin 10. yılında devrimi savunmak, 33 düş yolcusunu yaşatmak için alanlarda olmaya, birleşik mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!

Rojava devrimini savunalım!
“Suruç için adalet, herkes için adalet“ talebimizi haykıralım!
Faşist Erdoğan diktatörlüğünün yeni işgal ve ilhak saldırılarına karşı enternasyonalizm bayrağını yükseltelim!

AVRUPA DEMOKRATİK GÜÇ BİRLİĞİ – ADGB


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑