Açıklama

Published on Temmuz 13th, 2022

0

ADDKİ: Çağlar Demiröz Ölümsüzdür!


Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi (ADDKİ) yayınladığı açıklama ile enternasyonalist devrimci Çağlar Demiröz’ün ölümsüzleştiğini duyurdu.

35 yaşındaki Çağlar Demiröz, 1,5 yıldır gördüğü kanser tedavisi sonrası 12 Temmuz 2022 günü Atina’da ölümsüzleşti. Demiröz’ün İstanbul’da defnedilmesi için işlemlere başlanıldığı öğrenildi.

ADDKİ açıklaması şöyle;

İşçi sınıfı bir devrimci neferini daha yıldızlara uğurluyor.

2001 yılında daha 14 yaşlarında İzmir’de Devrimci Liseliler (Dev-Lis) ile demokratik eğitim mücadelesine başlayan Çağlar yoldaşımız politik mücadelesini SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi) ile sürdürmüş, Türkiye’de işçi sınıfının ve ezilen Kürt halkının özgürlüğü için sayısız eylemin yürütücüsü olmuştur. Devrimci mücadelesinin bir dönemini İstanbul’da politik görevler üstlenerek sürdüren yoldaşımız Gezi Direnişi’nde Taksim’in savunmasında günlerce görev almış, 11 Haziran direnişinin bir parçası olarak SDP’ye yapılan polis saldırısında gözaltına alınmıştı. Defalarca polis operasyonlarının hedefi haline gelen Çağlar, tekrar döndüğü İzmir’de kısa süreli zindan tutsaklığı ardından son olarak İzmir’den ayrılarak Ulaş Bayraktaroğlu’nun çağrısıyla enternasyonalist bir devrimci olarak yüzünü Rojava’ya dönmüştür.

Çağlar yoldaşımız Türkiyeli enternasyonalist bir devrimci olarak  “Kasım Atılımı’nın” hemen ardından barbar IŞİD çetelerine karşı savaşmak üzere komünar devrimciliğini Rojava’ya taşımış, Minbiç’den, Afrin’e kadar birçok cephenin  “özgürleştirme hamlelerinde” enternasyonalist devrimci olarak yerini almıştır.

2018 yılında Avrupa’ya geçen Çağlar yoldaşımız burada üstlendiği devrimci görevleri layıkıyla sürdürmüş. 2021 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonrası 1,5 yıldır gördüğü tedavilere rağmen 12 Temmuz 2022 günü Atina’da yoldaşlarının yanında ölümsüzleşmiştir.

35 yaşında göğü fethe çıkan bir komünarcı olarak aramızdan ayrılan Çağlar yoldaşımızın vasiyeti gereği İstanbul’da yoldaşlarının yanına defnetilmesi için gerekli işlemler başlamıştır. Programın ayrıca duyurusu yapılacaktır.

Tüm işçilere, ezilen Kürt halkına, kadınlara, devrimcilere,  mücadele güçlerine ve sol-sosyalistlere çağrımız o’nun tüm anılarını bağrına basarak ayrıldığı İstanbul’da, şimdi halklarımızın onu bağrına basması zamanıdır.

Çağlar Demiröz Ölümsüzdür!

Zafere Kadar Daima!


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑