Türkiye

Published on Eylül 12th, 2020

0

ADAM-DER’den 12 Eylül açıklaması: Ne askeri darbe ne sivil dikta

12 Eylül Askeri Darbesi’nin 40. yıl dönümünde ADAM-DER de bugün Kadıköy’de basın açıklaması düzenledi.

Binlerce kişinin gözaltına alınması ve tutuklanması, onlarcasının da idamına neden olan 12 Eylül askeri darbesiyle hesaplaşma halen Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri olmayı sürdürüyor. 12 Eylül’e ilişkin bugün İstanbul Kadıköy’de basın açıklaması düzenlendi. 

Darbelere karşı çıkan eski askerlerin bir araya gelerek oluşturdukları Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER) üyeleri Kadıköy İskele Meydanı’ndaki basın açıklamasıyla hem darbeyi hem de bugün AKP iktidarı tarafından hayata geçirilen uygulamalara tepki gösterdi. 

’12 EYLÜL’LE HESAPLAŞILMADIĞI İÇİN SİVİL DARBE GELDİ’

ADAM-DER Başkan Yardımcısı Süreyya Çakıroğlu tarafından okunan, “Askeri darbeyi de sivil diktayı da lanetliyoruz” başlıklı basın açıklamasında, darbe lanetlendi. Açıklamada, “Üzüntüyle hatırlatıyoruz ki, ülkemiz 40 yıl önce emperyalizmin patronunu ve yerli patronları güldürmek için darbe yapan generallerin bıraktığı anayasa ve 600 dolayında yasa ile yönetilmektedir. Darbelerle ciddi anlamda hesaplaşılmadığı için ülkemiz nihayet 15/16 Temmuz askeri darbe girişimine ve 20 Temmuz sivil darbesine maruz kalmıştır” ifadeleri kullanıldı. Bugün Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin askıda olduğuna, gelişigüzel tutuklamalara ve işkenceye dikkat çekilen açıklamada, “Geçmiş darbelerden farklı olarak sivil darbe döneminde Türkiye’miz ne yazık ki sınırlarımız dışında da savaşların içindedir” denildi. 

"Darbelerle Ayrımsız Hesaplaşılmalıdır" başlıklı kampanyamızın ilk adımını Kadiköy İskele Meydanı' nda yaptığımız basın açıklaması ile atmış olduk…

Gepostet von Adam Der am Samstag, 12. September 2020

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑