Açıklama

Published on Nisan 14th, 2022

0

ACTIT, Fransa’da gençliğinin faşizme karşı işgal eylemlerini destekliyor!


Üniversite gençliğinin faşizme karşı işgal eylemleri özgürlük isyanımızdır!

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 9 Nisan’da gerçekleşen ilk turunun sonuçları gençlerin faşizme öfkesine tanıklık ediyor. İlk tur seçim sonuçlarında Macron ve Le Pen’in ikinci tura kalması öğrenci gençliğin faşizme ve kapitalizme olan isyanını okul işgalleri ile büyüttü.

Seçim sonuçlarını faşist klikler arasındaki bir tercihe zorlama olarak değerlendiren gençlik örgütleri bu sonucu tanımadıklarını işgal eylemleri ile gösteriyorlar. Sandıktan çıkan sonuçlara Fransa halkının rıza göstermemesini isteyen öğrenci gençler ayaklanma çağrısı yapıyorlar.

12 Nisan’da Paris 8 Ecole Nationale’de başlayan işgal hareketi 13 Nisan günü Sorbonne Univerisitesi’nde yankı buldu. Başlayan işgal hareketinin başka üniversitelere de yayılması için çağrı yapan ve bunun için bir Meclis kuran öğrenci gençlik sonuçları asla tanımayacaklarını, polisin okulu kuşatmasına karşı kurdukları barikatlarla gösterdiler. Yüzlerce gencin yer aldığı eylemi ikinci tura kadar sürdüreceklerini ilan eden gençler Fransa’da faşist hareketin tehlikeli gelişimini durdurmak için işçi ve emekçilere birlikte hareket etme çağrısı yapıyor.

Fransa’da devletin pandemi öncesinden başlayan işçi ve emekçilere, kadınlara ve gençlere yönelik hak gaspları, sosyal yıkım politikaları, yoksulluğun açlığına dayatan uygulamaları ezilen tüm kesimlerin mücadele konusuydu. Özgür ve özerk üniversite anlayışından uzak, gençliği yemek zamlarıyla açlığa teslim eden, okul burs tutarının artırılması taleplerini kapsamayan bir dizi hak gasplarına karşı öğrenci gençliğin biriken öfkesi işgal eylemleri ile kapitalizme olan öfkenin canlı bir örneğidir.

Eylemin içerisinde yer alan Young Struggle (YS)’den gençlerin ve Türkiye’li ve Kürdistan’lı gençlerinde öğrenimine devam ettiği Sorbonne Üniveristesi gibi tüm üniversitelere yayılabilecek işgal hareketini destekliyoruz. Üniversitelerde öğrenim gören Türkiye’li ve Kürdistan’lı gençleri de bu harekete katılmaya çağırıyoruz.

Faşizme barikat olmak için direnen ünüveriste öğrencilerini destekle!

Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği

(ACTIT)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑