Halklar ve İnançlar

Published on Nisan 6th, 2021

0

Aborjinler gözaltında can veriyor

Avustralya’da geçen ay dört aborjinin gözaltında hayatını kaybetmesi ve sorumlu polislerin soruşturulmaması ülkede büyük bir öfkeye yol açtı. Yeşiller Partisi lideri Lidia Thorpe “Hâlâ soykırım yapıyoruz” tepkisi verdi.

Avustralya’da mart ayında farklı sebeplerle gözaltına alınan dört aborjin (yerli halk) gözaltı merkezlerinde hayatını kaybetti. Peoples Dispatch’in haberine göre, Yeni Güney Galler Eyaleti’nde (NSW) bir başka aborjinin gözaltında hayatını kaybetmesi, yerli hak gruplarını ve adalet reformlarını savunan kuruluşları alarma geçirdi.

Aborjin Hukuk Servisi (ALS) en son 37 yaşındaki aborjin Anzac Sullivan’ın gözaltında hayatını kaybettiğini doğruladı. ALS tarafından yapılan açıklamaya göre, NSW’nin Barkindji kabilesine mensup Sullivan, 18 Mart’ta eyaletin Broken Hill kasabasında bir polis takibi sırasında öldürüldü. Mart ayında farklı sebeplerle alıkonulan üç aborjin daha gözaltı merkezlerindeyken hayatını kaybetti. ALS, “İki haftadan biraz fazla bir süre içinde meydana gelen dört ölüm, Avustralya’daki polis ve ıslah sistemlerinde ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir. Değerli hayatlar kaybedildiği için harap ve öfkeliyiz” açıklaması yaptı.
Ulusal Aborjin’den de “Halkımız endişe verici oranlarda gözaltında ölmeye devam ederken, federal, eyalet ve bölge hükümetlerinin harekete geçmemesinden son derece endişeliyiz” denildi. Avustralya Yeşiller Partisi lideri Lidia Thorpe de “Hâlâ soykırım yapıyoruz. Yerli halkların artan hapsedilme ve ölümlerinden yetkilileri sorumlu kılmak için adımlar atılması gerekiyor. Halkımızın ölümünden sorumlu olan polislerin hesap vermesi gerekiyor” tepkisi verdi. ALS geçen yıl 500’den fazla Avustralya vatandaşının gözaltında hayatını kaybettiğini belgeledi. Avustralya Verimlilik Komisyonu’nun bu yılki raporunda ise ülke genelinde şu an 42 bin 656 olan hapishane nüfusunun 12 bin 456’sının yerli halk olduğu ortaya konuldu. Bu oran ise yerli grupların nüfusunun yaklaşık yüzde 30’undan fazlasının cezaevinde olduğunu gösteriyor. Aborjinlerle Avustralya toplumu arasındaki eşitsizliğe bir diğer örnek, yerlilerin çocuklarının beş yaşına kadar hayatını kaybetme ihtimalinin diğerlerine göre iki kat daha fazla olması gösteriliyor.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑