Avrupa

Published on Haziran 23rd, 2021

0

AB’den Macaristan’ın homofobik yasasına sert tepki: Utanç verici

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Macaristan parlamentosunun kabul ettiği eşcinsellik karşıtı yasayı ‘utanç verici’ olarak nitelendirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Macaristan parlamentosu tarafından onaylanan eşcinsellik karşıtı tasarıyı “utanç verici” olarak nitelendirerek, yasanın insanları “cinsel yönelimleri nedeniyle” ayrımcılığa maruz bıraktığını ve “Avrupa Birliği’nin temel değerlerine” aykırı olduğunu ifade etti.

‘HAKLARI GARANTİ ETMEK İÇİN TÜM YETKİMİ KULLANACAĞIM’

Von der Leyen, AB Komisyonu’nun ilgili üyelerine Macaristan hükümetine bir mektup yazmaları yönünde talimat verdiğini ve bu mektupta, yasa yürürlüğe girmeden önce, hukuki açıdan Komisyon’un çekincelerinin dile getirilmesini istediğini açıkladı. “Bu yasa açıkça insanlara cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapıyor ve Avrupa Birliği’nin bütün temel değerlerine aykırı” diyen Von der Leyen şöyle devam etti:

“Bu değerler, insan onuru, eşitlik, temel insan hakları. Bu ilkelerden taviz vermeyeceğiz. Bunu daha önceden söyledim ve tekrar etmek istiyorum: Olmak istediğiniz kişi olduğunuz bir Avrupa Birliği’ne güçlü bir şekilde inanıyorum. Kimi seveceğinizde özgür olduğunuz bir Avrupa Birliği’ne inanıyorum. Çeşitlilikleri kucaklayan bir Avrupa Birliği’ne inanıyorum. Değerlerimizin temeli budur. Komisyon’un elindeki tüm yetkileri, kim olursanız olun ve nerede yaşarsanız yaşayın, bütün AB vatandaşlarının haklarının garanti altına alınmasını sağlamak için kullanacağım.”

SÖZLEŞMEYİ İHLAL DAVASI AÇILABİLİR

Komisyon Başkanı’nın değindiği çekinceler giderilmezse, yasa yürürlüğe girdikten sonra AB Komisyonu’nun Macaristan’a karşı sözleşmeyi ihlal davası açma hakkı bulunuyor. Böyle bir dava da Avrupa Adalet Divanı’nda alınacak kararla sonuçlanabilir.

Macaristan parlamentosunda geçen hafta onaylanan tasarı, çocukların ve gençlerin yasal olarak ulaşabileceği kitap, film ve benzeri yayınlarda heteroseksüellik dışında herhangi bir cinsel yönelimin her türlü konu edilmesine yasak getiriyor. Bunun dışında, yasa yürürlüğe girerse, homoseksüelliğin ve transseksüelliğin normal hayatın bir parçası olarak gösterildiği reklamlar da yasaklanıyor.

ORBAN ELEŞTİRİLERİ REDDEDİYOR

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, şahsen desteklediği ve yürürlüğe girmesi için yoğun çaba gösterdiği söz konusu kanun nedeniyle, azınlıklara karşı ön yargıları körüklemekle suçlanıyor.

Orban ise bunu reddederek, ilgili yasanın eşcinsellere karşı olduğu ve ülkesindeki azınlıkları ayrımcılığa maruz bıraktığı eleştirilerini kabul etmedi. Yetişme çağındaki çocukların cinsel eğitiminin ailenin sorumluluğunda olduğunu savunan Orban, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “biz ailelerin bu sorumluluğunu koruyoruz” dedi.

(artı gerçek)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑