ABD

Published on Aralık 4th, 2021

0

ABD’de siyahilere yönelik ırkçılık yargı eliyle de sürüyor

Siyahlara yönelik polisin ırkçı saldırıları ve katliamları sürüyor. Katliamlara yönelik sokağa çıkan siyahların eylemine dönük polis saldırılarında da işkence görüntüleri eksik olmuyor. Öte yandan ırkçı polisler hakkında açılan davalarda da ırkçılık hakim. Geçen yıl siyahi Wright’ı katleden polisin yargılanacağı dava için seçilen jüri üyelerinden sadece biri siyah.

ABD’de de polisin siyahlara yönelik ırkçı katliamları sürüyor. Öte yandan kamuoyunda oluşan tepkiler ve siyahilerin sokakta hesap sorma iradeleri neticesinde açılan davalarda ise jüri üyelerinin ezici çoğunluğu beyazlardan oluşuyor. 

SİYAHİ GOODSON’U KATLEDEN POLİS İÇİN ÜÇ AYRI SUÇTAN YARGILANMA İSTEMİ
Oiho eyaletinde Özel Savcı Tim Merklle, Franklin İlçe Şerif Yardımcısı Jason Meade’i, 4 Aralık 2020’deki bir operasyon sırasında olayla ilgisi olmadığı anlaşılan siyah Amerikalı Casey Goodson’u öldürmekle suçladı. Merklle, bir süre önce emekli olan Meade’in, 23 yaşındaki Goodson’un arkası dönük olduğu halde birden fazla kurşunla vurarak öldürmesiyle ilgili 3 ayrı suçtan yargılanmasını istedi.

Geçen yıl polis tarafından vurulan birçok siyah Amerikalıdan biri olan Goodson’un katledilmesinin ardından Columbus’ta sokağa çıkan çok  sayıda kişi ırkçılığa karşı yürümüş, eyleme polis saldırmıştı. 

WRİGHT’I KATLEDEN POLİSİN YARGILANACAĞI DAVADA JÜRİNİN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU BEYAZ
Nisan ayında ise 20 yaşındaki Wright’ı arabasının içindeyken silahıyla vurarak öldüren eski polis memuru Kim Potter’in yargılanacağı dava için seçilen 12 kişilik jüriden 9’unun beyaz, birinin siyah ikisinin ise Asya kökenli olduğu belirtildi.

Potter’ın yargılanacağı davanın açılış konuşması 8 Aralık’ta başlayacak. Öte yandan savunma avukatlarının polislerin tutuklandığı davalar hakkında sosyal medyada yorum yaptığı tespit edilen bir jüri üyesinin değiştirilmesi için yaptığı itiraz Yargıç Regina Chu tarafından reddedildi. 

11 Nisan’da Daunte Wright, Minnesota’da trafik çevirmesi sırasında durdurulmuş ve polis tarafından kurşunlanarak katledilmişti. Wright’ın katledilmesinin ardından Brooklyn Center’da sokağa çıkan çok sayıda kişi polis katliamını protesto etmiş, onlarca kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı. 

(Etha)

Foto: Pexels

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑