ABD

Published on Haziran 22nd, 2022

0

ABD’de silah reformu için iki partiden “uzlaşma yasa tasarısı”

Teksas’ta 19 ilkokul çocuğunun hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cumhuriyetçi ve Demokrat partili senatörler daha sıkı bir silah yasasını öngören tasarıyı ön oylamada 34’e karşı 64 oyla kabul etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, ülkede silah reformu öngören “uzlaşma yasa tasarısını” ön oylamada kabul etti.

10 Cumhuriyetçi ve 10 Demokrat Partili senatörün hazırladığı uzlaşma yasa tasarısı, 50 Cumhuriyetçi senatörün bulunduğu 100 üyeli Senato’da 34’e karşı 64 senatörün oyuyla dün (21 Haziran) onaylandı.

Silahlı şiddet olaylarının son dönemde artış gösterdiği ülkede, Cumhuriyetçi ve Demokrat partiler, daha sıkı silah yasaları konusunda uzun süredir anlaşma sağlayamıyordu. Her iki partiden senatörler, 12 Haziran’da silah reformu yasa tasarısı üzerinde prensipte anlaşmıştı.

The New York Times gazetesinin haberine göre, söz konusu tasarı her ne kadar Demokratların talep ettiği önlemlerin hepsini kapsamasa da tasarının onaylanması, ülkenin silah yasalarını gözden geçirme konusunda on yıllardır devam eden çabalarda önemli bir adım teşkil edecek.

Yasa tasarısının cumartesi gününe (25 Haziran) kadar ABD Kongresinin üst kanadı Senato’dan geçmesi bekleniyor.

Buna göre, “İki Partili Daha Güvenli Toplumlar Yasası” adı verilen 80 sayfalık yasa tasarısı, silah satın almak isteyen kişilere yönelik daha kapsamlı adli sicil kaydı taraması getirilmesini öngörüyor. Tasarı yasalaşırsa, yetkililerin 21 yaşından küçük kişilerin gençlik yıllarına ilişkin suç kaydı ve akıl sağlığı kayıtlarını incelemek için 10 güne kadar zamanı olacak.

Tasarı aynı zamanda ev içi şiddet suçlularının ateşli silah satın almasını engelleyecek bir düzenleme öngörüyor. Senatörler ayrıca topluluklar ve okullardaki akıl sağlığı kaynaklarını ve okullardaki güvenliği arttırmak için milyonlarca dolar kaynak sağlama konusunda da anlaşmaya vardı.

Tasarısının Senato’dan geçebilmesi için 60 “evet” oyuna ihtiyaç var.

ABD’de silah yasaları ve silahlı şiddet

Temsilciler Meclisi, son dönemde yaşanan silahlı saldırıların ardından bireysel silahlanmaya bir dizi kısıtlama öngören yasa tasarısını 8 Haziran’da kabul etmişti. Tasarı, yarı otomatik silah satın alma yaşının 18’den 21’e çıkarılmasını ve yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanmasını öngörüyor.

Tasası, Temsilciler Meclisinin önüne gelmeden önce ABD’de son iki ay içinde bir dizi ölümü silahlı saldırı gerçekleştirilmişti.

18 yaşındaki silahlı bir saldırgan, 24 Mayıs’ta Teksas’ın Uvalde kasabasındaki bir ilkokulda 19’u çocuk, 2’si öğretmen 21 kişiyi öldürmüştü.

NPR’ın haber sitesinin Silahlı Şiddet Arşivi platformunun paylaştığı verilerden aktardığına göre, 2022’nin ilk 156 gününde ABD’de en az 246 kitlesel silahlı saldırı oldu. Bu, platformun kayıt tutmaya başladığından bu yana en fazla silahlı saldırının kayıtlara geçtiği dönem demek.

14 Mayıs’ta New York’un Buffalo bölgesinde gerçekleştirilen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı silahlı saldırıdan bu yana ABD’de 40’ın üzerinde silahlı saldırı daha yaşandı. Bunların arasında Teksas’taki saldırı da vardı.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑