ABD

Published on Temmuz 31st, 2022

0

ABD’de polisler bir genci öldüresiye dövdü, polis şiddeti protesto edildi

ABD’nin Illinois eyaletinde polisin 17 yaşındaki bir genci gözaltına alırken uyguladığı şiddetin görüntüleri ortaya çıktı. Gencin yüzünde, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar var.

ABD’nin Illinois eyaletinde polisin 17 yaşındaki bir genci gözaltına alırken uyguladığı şiddetin görüntüleri ortaya çıktı. Yerel medyadaki haberlerde, Illinois’ın Oak Lawn bölgesinde 27 Temmuz’da trafik denetimi yapan polislerin, 17 yaşındaki Hadi Abuataleh’in bulunduğu aracı durdurduğu belirtildi.

Olayla ilgili ortaya çıkan videoda, polislerin Abuataleh’i gözaltına alırken sırt üstü yere yatırdığı, 3 polisin üstüne çıktıkları Abuataleh’i defalarca öldüresiye yumrukladığını görüldü. Polislerin özellikle Abuataleh’in başını hedef aldığını gösteren görüntüler, çevreden geçen biri tarafından çekildi.

Abuataleh maruz kaldığı şiddetin ardından hastaneye kaldırıldı. Abuataleh’in annesi Dena Natour ve ailenin avukatı, düzenledikleri basın toplantısında, gencin yüzünde, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar olduğunu açıkladı. Oğlunun hastanedeki tedavisinin sürdüğü belirten Natour, şiddetin görüntülerini izlediğini söyledi. Natour, “Koskoca 3 adamın çocuğunu dövdüğünü görünce çok çaresiz hissediyorsun” dedi.

POLİS ŞİDDETİ PROTESTO EDİLDİ

Bölge halkı, polisin orantısız güç kullanarak uyguladığı şiddete sessiz kalmadı. Oak Lawn Polis Merkezi önünde bir araya gelerek polisin ırkçı şiddetine karşı sloganlar attı. Protestocular, 3 polisin görevlerine son verilmesini istedi.

EMNİYET POLİSLERİ SAVUNDU

Öte yandan, emniyet yetkilileri, Abuataleh’in yarı otomatik bir silahı olduğunu açıklasa da görüntülerde gencin silahı olduğuna dair ayrıntı yer almıyor. Emniyet yetkilisi Daniel Vittorio, görüntülerin ortaya çıkmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, polislerin trafik çevirmesi yaptıklarını, polislerin durdurdukları aracın arka koltuğundaki Abuataleh’ten araçtan inmesini istediğini, gencin araçtan inip kaçmaya başladığını ve polis tarafından yakalandığını söyledi. Vittorio, bu sırada Abuataleh’in elini çantasına uzattığını ve polisin de çantasından silah alabileceği endişesiyle gencin ellerini kontrol altına almaya çalıştığını iddia etti. Şiddet uygulayan üçüncü polisin Abuataleh’e yüksek voltta elektrik veren taser silahı ile “müdahale ettiğini” söyleyen Vittorio, polislerin görevden uzaklaştırılmadıklarını söyledi.

(Evrensel)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑