Avrupa

Published on Ağustos 11th, 2021

0

AB üyesi 6 ülke, Brüksel’den Afganları geri göndermesini istedi

Avrupa Birliği üyesi 6 ülke, Brüksel’den Afgan göçmenleri geri gönderme kararını uygulamasını talep etti.

Afganistan’da Talibanların kentleri işgal etmek üzere yürüttüğü saldırılar sürerken, Avrupa Birliği (AB) üyesi altı ülke ise Brüksel’den Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi kararının askıya alınmaması talebinde bulundu.

Almanya, Belçika, Danimarka, Yunanistan, Hollanda ve Avusturya, Talibanların Afganistan’ı işgal etmek için yürüttüğü savaşı gerekçe göstererek, Afgan hükümetinin AB’den göçmenleri şimdilik geri göndermemesi talebine karşı çıkıyor.

Belçika Göçmen ve İlticadan Sorumlu Devlet Sekreteri Sammy Mahdi sanal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkenin bir bölümünün tehlikeli olduğu için herkesin korumaya ihtiyacı olmadığı gerekçesiyle Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Geri gönderilmelerin askıya alınmasını istemeyen diğer bir ülke ise Hollanda. Hollanda Adalet Bakanı da yaptığı açıklamada geri göndermelerin askıya alınmaması gerektiğini ve ülkede yaşanan gelişmelerin de yakından izlendiğini söyledi.

Danimarka Göçmenlik Bakanı Mattias Tesfaye ise bakanların Avrupa Komisyonu ile iletişime geçerek, geri gönderilmelerin askıya alınmaması talebini iletme kararını mutlulukla karşıladığını kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu ise söz konusu mektubu aldıklarını ve “uygun zamanda” yanıt vereceklerini duyurdu.

Kabil hükümeti, Temmuz ayında Avrupa ülkelerine önümüzdeki 3 ay boyunca iltica talebinde bulunan ve talepleri kabul edilmeyen göçmenlerin geri gönderilmemesi çağrısında bulunmuştu. Finlandiya ve İsveç, Afgan hükümetinin çağrısını kabul ederek geri göndermeleri askıya aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Avusturya’ya geçtiğimiz hafta Afgan göçmenleri güvenlik sebeplerinden dolayı gere göndermemesi çağrısında bulunmuştu.

Eurostat istatistiklerine göre, 2020 yılında Afganlar, Avrupa’ya iltica talebinde bulunan ikinci büyük topluluk.

(ANF)

Foto: S. Hermann & F. Richter – Pixabay

Tags: , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑