Avrupa

Published on Haziran 9th, 2022

0

AABK Genel Başkanı Mat: Vatandaşlığımı değiştirmedim ve milletvekili adayı değilim

Hüseyin Mat, “Seçme ve seçilme hakkını elde etmek amacıyla Türk konsolosluğuna gittiği ve yeniden Türk vatandaşı olduğu ve de Türkiye’de yapılacak ilk seçimlerde milletvekili adayı olacağı” yönünde yapılan dedikoduların kendisini yıpratmak amaçlı olduğunu açıkladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

AABK ve AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın kendi kişisel ve kurum Facebook sayfalarından da duyurulan açıklaması şöyle:

ZORUNLU AÇIKLAMA

Kamuoyunun bilgisine

Siyaset toplumsal amaç yerine, kişisel ikbal haline getirilince, kirli propogandalar ortalar saçılır. Belirli noktalardan üretilmiş dedikodular, iftiralar dolaşıma sokulur.

Dolaşıma sokulan yeni dedikodu ise şahsımı ve kurumumuzu yıpratmak amacıyla “seçme ve seçilme hakkını elde etmek amacıyla Türk konsolosluğuna gittiğim ve yeniden Türk vatandaşı olduğum ve de Türkiye’de yapılacak ilk seçimlerde milletvekili adayı olacağım” yönündedir. Mesnetsiz iddia bu!
Sevgili Canlar
2004 yılından itibaren Alman vatandaşıyım. Türk vatandaşı olmadığımdan dolayı Türkiye’de seçme ve seçilme hakkına sahip değilim. İddia edildiği gibi yeniden Türk vatandaşlığına başvurum olmamıştır.
Bu iddiayı dedikodular üzerinden ileri sürenleri ve dolaşıma sokanları kamuoyu önünde iddialarını ıspatlamaya davet ediyorum. Hodri meydan!
1993 yılından itibaren gençlik kollarında başlamak üzere AABF örgütlenmesinin her kademesinde hizmet aşkı ve yola bağlılıkla her görevi üstlendim. Son 10 yıldır Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı, yaklaşık 6 yıldır da Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanık görevini sürdürmekteyim.
2018 ve 2021 tarihlerinde yapılan AABF Olağan Seçimli Genel Kurullarında Cemevlerimize ve delegelerimize görevim devam ettiği sürece, görevimden ayrılarak, terk ederek siyasette yer almayacağımı defalarca ve açıkça ifade ettim. Ayrıca kurumumuzu siyasi amaçları ve milletvekili olmak için kullanmak isteyenlere de asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum.
Bunların bilinmesine rağmen seçilerek geldiğimiz görevlerimize saygı duymayan, sindiremeyen ve her fırsatta Alevi edep erkana uymayan, diline sahip olma düsturunu çiğnemeyi kendilerine görev bilen çevreler bilsinler ki, bir yere gitmiyorum. Siyasette ikbal ya da milletvekili olmak istemiyorum!
Kendi kurumum içerisinde çok mutluyum. Bin tane milletvekili makamı, bir AABF ve AABK genel başkanlık görevi kadar toplumsal ve kutsal değildir.
Bizim AABF yönetimi olarak ulaşmamız gereken onlarca hedefimiz, yüzlerce çalışmamız, tarihi ve toplumsal sorumluluklarımız var.
Hakkımızda konuşacaksanız, AABF olarak kazanımlarımız, başarılarımız, eksikliklerimiz ve görevlerimiz hakkında konuşun.
Aklımızda, gündemimizde ve hedefimizde olmayan konularda çıkardığımız dedikodularla değil.
Yukarıda ifade ettiğim gibi, vatandaşlık değiştirmedim. Milletvekili adayı değilim. Görevimin başındayım. Aklımı, gönlümü, aşkımı ve mücadelemi Alevi toplumsal mücadelesine veriyorum. Hedefimiz eşit yurttaşlık ve eşit haklar mücadelesidir. Dedikodu ve iddia sahipleri, iddalarını ispatla mükelleftir. Bunu da kamuoyu önünde ispatlamaya davet ediyorum.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Aşk ile.
AABK ve AABF
Genel Başkanı
Hüseyin Mat

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑