Kadın

Published on Temmuz 22nd, 2022

0

AABF’de tartışmalı ihraç: Zaten istifa eden İpek, ihraç edildi

Bir ay önce AAKB’den istifa eden Beyhan İpek, disiplin kurulu kararıyla tüm kurumlardan ihraç edildi. İpek, disiplin kurulunun kendisiyle görüşme talebinde bile bulunmamasını “anti demokratik” anlayışın ürünü olarak gördüğünü belirtti. Avrupa Demokrat’ta yer alan Beyhan İpek haber ve yorumlarına, AABF’den istemiş olmamıza rağmen, 1 aydır bir yanıt ve görüş al(a)madık.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Almanya Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) başkan Yardımcısı Beyhan İpek “İçinde adalet olmayan, vicdan, hukuk barındırmayan hiçbir yapı ve kurum insana gelecek veremez!” açıklamasında bulunarak, istifa ettiğini duyurmuştu.

O dönem Baden-Württemberg Alevi Kadınlar Birliği Eyalet Başkanı da olan Beyhan İpek’in istifa haberini ve kamuoyuna açıklamasını, Avrupa Demokrat’ta bir ay önce 28 Haziran’da yayımlamıştık.

Kendisiyle tek bir görüşme bile yapılmadan, Disiplin Kurulu tarafından ihraç kararı verildiğini belirten Beyhan İpek’in bize ilettiği açıklamasını olduğu gibi aşağıda veriyoruz:

ALEVİ KAMUOYUNA

Değerli Canlar,

Alevi kurumlarında hizmet eden Yönetici ve Başkanlar

Tüm güzel insanlara.

AABF’de yaşanan örneğine ancak AKP uygulamalarında bulunabilecek bir dizi haksızlıklar hukuksuzluğu saldırıyı yaşadım.

Nedeni yalana yalan, haksızca yapılana haksızlık dememde yatıyor.

Bunun son örneğini AABF BW’de bölge genel kurulunda yaşanan haksızlıkları itiraz etmiş olmamı bariz örnek olarak verebilirim.

Yada seçilmiş bulunduğum AAKB YÖNETİM kurulu 2. BaşkanIık görevinden zorbaca atılmak sureti ile istifa etmediğim halde öyle sayılarak, bunun karşısında en son istifa etmek zorunda kaldım.

Yılarca, büyüsün gelişsin, Alevi toplumuna Kadınlarına güçlü örgütlenmesi olsun diye emek verdiğimiz AABF /AAKB’de adalet vicdan hukuk olmadığını tekrar tekrar gördüm.

H. MAT iktidarı yönetimi bu işleri iyi öğrenmiş pişmiş bu pişkinlik içinde her haksızlıkları yanlışları içine sindiriyor. Örgütlenmedeki her türlü beceriksizliğini karşıtları üzerine geliştirdikleri politik ayak oyunları ile onlara yüklüyor aradan çıkıyorlar.

Etrafından toplanan iktidar destekçileride enteresan şekilde Ikdidar yandaşıçıgibi gözlerinizin içine bakarak aynı nakarat ve yalanları tekrar tekrar yayarak atarak, katarak devam ettiriyorlar.

KADINA yönelik yaklaşımlar AAKB BW’de uydurma dayatma despotik saldırısı ile bariz açığa çıktı.

Yanlarına aldıkları erkeklerle Kadınların genel kurulunu baskı yapmak, saldırganca davranışları provokasyonun başka hangi tarifi olabilir ki?

Orda olayı yaşayan şahitlik edenlerde gördük ki neredeyse cana kast edecek derecede kindar saldırganlık içinde provokasyona gayet hazırlıklı gelmişlerdi. Yılardır iktidara koltuğa adeta yapışan karşısında ciddi muhalefet bırakmayan H. MAT yönetimi Isparta da çuvalladı. Ama şunu hemen belirteyim sahte samimiyet beyanlarına bende bir dönem inandım.

Kendilerine bu anlamda oy da vermiş bulundum.

Bunun içinde Alevilere özür borçluyum. örgütü yönetmekte acz içersinde olan Yönetimin her tarafta sorunları büyüyor.

Benim gibi kurbanlar seçerek, bir şekilde adeta kelle avcılığı yaparak muhaliflerine gözdağı vermek istiyor.

Maalesef bu durum gören hesabına uymadığı için sesizce bazen şirinlik yapan ama zaman kollayan az değil.

Bu tarz sinik muhalefete AABF içinde bu baskın politik provakasyona dahi başvurabilir korku ve endişeleri bundan geliyor olsa gerektir.

AABF genel sekreter yardımcısı G.K.’nın hedefi haline gelmem tesadüf değildir.

İdeolojik arka plan çalışmaları yaptıkları provokasyon grubundaki bir kadın delegenin hiç bir siyasi parti örgütlenme sözü dahi ortada yok iken ” siz HDP lilik yapıyorsunuz” cümlesi ile dışa vurumdu. Herhalde Ülkede de kürtlere yapılanları taklit etmek istediler.

G.K’nın kendi özelinde yönetiminde bulunduğu bir AKM’den, disiplin kararı ile ihraç edilmesine adeta misilleme yaparcasına AABF /AAKB ve BW’deki tüm görevlerimizden istifa ettiğimizi bildirdiğimiz halde, Basın ve Kamouyuna AABF ile ilişkimizin olmadığını belirtiğimiz halde

AABF’deki İktidarın disiplin kurulu alt alta yazarak yalan beyanları da esas alınarak beni ihraç ettiğini duyurmuş.

Bu karar alınırken ne öncesinde ne sonrasında benimle hiç bir görüşme soru veya görüş alınmamıştır. KHK’ları gibi bir durum bu.

Aleviliğin neresinde böyle bir adalet anlayışı var. Eğer Alevi toplumu bu haksızlıklara ve adaletsizliklere ses çıkarmazsai, demek ki taratmak istedikleri itaatçi topluma kavuşmaları çokta uzak değil. Bu gün bana yarın bir başkasına. Papazın hikayesini herkes biliyor.

Daha önce yazdıklarımız, şikayetlerimiz, yaşadıklarımız hiç vicdanlarına dokunmamış bile..

Aferin bravo size adaletinize vicdanınıza, sayın AABF disiplin kurulu üyeleri, Sayın İbrahim Solmaz

Alay edercesine dostça selamlarla biten mektupta.. dostluğa insanlığa vurgu yapmaktan da nezaket paçanızdan akmış. Bu örgütlenmede Kadınlar var, Pirler var, Gençler var, bunların içinde size bunun hesabını genel kurullarda soracak insanlar vardır.

Bu haksızlığa dur diyecek iradenin birgün yalanların, haksızlıkların adaletsizliklerin sizi o çok sevdiğiniz koltuklardan edeceğine inanıyorum.

AABF sizin malınız mülkünüz değildir. Vicdan ve adalet kazanacak sizler yaptığınız haksızlıklar ile anılacaksınız.

Xızır haksızın hakkından gelsin.

Yalancıların yüzü yerden kalkmasın.

Beyhan İpek

22.07.2022


Avrupa Demokrat’ın notu: Avrupa Demokrat’ta yer alan Beyhan İpek haber ve yorumlarına, AABF’den istemiş olmamıza rağmen, 1 aydır bir yanıt ve görüş al(a)madık. Bundan sonra da AABF ve AAKB tarafın konuya ilişkin açıklama tarafımıza iletirse, “sansüre inat” yayın anlayışımız gereği, kesmeden, olduğu gibi yer vereceğiz.
Yine, bizi düşündüren diğer bir yaklaşım da başta kadın kurumları olmak üzere, konuya sessiz kalınmasıdır. Onların da görüşlerini bekliyoruz.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑