Türkiye

Published on Mayıs 25th, 2022

0

60 erkeğin yer aldığı çocuk istismarı davasında 5 senedir ilerleme yok

Diyarbakır Kulp’ta bir çocuğa 60 erkeğin cinsel istismarda bulunmasına ilişkin 2017’den beri devam eden davanın duruşması, “tamamlanmayan eksik hususlar var” gerekçesiyle bir kez daha ertelendi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 15 yaşındaki bir çocuk, 2014-2015 tarihleri arasında 60 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Failler hakkında 2017 yılında açılan ve hala devam eden davanın 21’inci duruşması, Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya failler, Bayram Baran, Raydin Eren, Mehmet Taş, Mustafa Altın, Hüseyin Çelik, Melik Seyitvan, Selahattin Avcı ile avukatları hazır bulundu.

Heyet değişikliğinin yaşandığı duruşmada, çocuğun yaşının belirlenmesi için istenilen raporun hazırlanmadığı görüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, davanın birleştirilen dosyalardan oluştuğunu kaydetti.

Savcı, alınan beyanlar, HTS kayıtları tanık beyanları ile Adli Tıp Kurumu’nun 21 Ocak 2019 tarihli raporu ve 23 Şubat 2019 tarihli raporlarda çocuğun ruh sağlığının bozulduğu, çocuğun mental geriliği olmasına rağmen olayları anlama olaylarının muhakeme gücü, tasviri, zaman ve mekan konularında beyanlarına itibar edilebileceğini belirtti.

Savcı, Muş Devlet Hastanesi’nden alınan 10 Ocak 2013 tarihli raporda, çocuğun yüzde 50 mental geriliğinin bulunduğunu, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin 13 Mayıs 2013 tarihli raporunda, çocuğun el ve bilek grafisinde yaşının 16 olduğuna dair rapor verildiği, son cinsel eylemin 31 Şubat 2015 yılında olduğu, çocuğun 8 Ağustos 2000 yılında doğduğu ve olayların gerçekleştiği dönemler itibari ile çocuğun 15 yaşından küçük olduğunu ifade etti.

İddia makamı, çocuğun alınan raporlar sonucunda, eylemlerin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı eylem olarak değerlendirildiği, 1 Mayıs 2015 yılında Kulp Devlet Hastanesi’nden alınan raporda, 19 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapor, Diyarbakır Çocuk İzleme Merkezi’nden (ÇİM) alınan raporların ve tüm dosya kapsamı dikkate alındığında sanıkların çocuğa karşı eylemlerinin sabit olduğu anlaşıldığını kaydetti.

16’şar yıl hapis istemi

Savcı, sanıklardan Erhan Şahin, Melik Seyitvan, Bayram Baran, Yakup Alu, Raydin Eren, Serhat Eren, Mustafa Yıldız, Akif Kahraman, Mehmet Şahin ve Uğur Kahraman hakkında “Cinsel istismar”, “Çocuğa karşı cebir ve tehdit kullanma” suçlarından ayrı ayrı 37 yıl hapis cezası, diğer sanıklar olan Selahattin Avcı, Yücel Akdeniz, Hüseyin Çelik, Bünyamin Can, Mehmet Kara, Mehmet Taş, Mustafa Altın ve Mustafa Şahin hakkında ise ayrı ayrı 16 yıl hapis cezası talep etti.

Fail avukatları ise eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, çocuğun yaşı hususunda rapor düzenlenmesi amacıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen dosyanın ve raporun dönüşünün beklenmesine ve rapor döndüğünde dosyanın mütalaa amacıyla savcıya tevdiine karar vererek, duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

(Karınca)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑