Faşizm

Published on Mayıs 5th, 2020

0

5 Mayıs: Hollanda’nın faşizmden kurtuluşu ve Kızıl Saçlı Direnişçi

4-5 Mayıs Kurtuluş anmalarında Kızıl Saçlı Direnişçi Hannie Schaft da unutulmuyor.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

5 Mayıs Hollanda’nın Nazi Almanyası’nın işgalinden kurtuluş yıldönümü. 4 Mayıs ise, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenleri anma günü. Dolayısıyla 4 ve 5 Mayıs Hollanda ve tüm Avrupa için çok önemli. Normal şartlarda” 4 Mayıs günü akşam saatlerinde ülkenin farklı yerlerinde İkinci Dünya Savaşı’nda ölenler için anma törenleri düzenlenir. 5 Mayıs günü, yani bugün ise Hollanda’nın Alman işgalinden kurtuluşu çeşitli programlarla anılır. Maalesef 5 Mayıs da korona salgını gölgesinde geçecek.

Kızıl saçlı direnişçi Hannie Schaft

Antifaşistler tarafından özellikle de 5 Mayıs Nazi işgaline karşı direnişin sembolü Kızıl saçlı direnişçi Hannie Schaft ‘ı da her yıl anıyır

KIZIL SAÇLI KIZ – HANNIE SCHAFT ( 16 Eylül 1920, Haarlem – 17 Nisan 1945, Bloemendaal)

2. Dünya savaşı yıllarında Hollanda’nın nazi Almanyası tarafından işgal edildiği yıllarda zamanın Komünist Partisi’ne (CPN) katılarak, partinin suikast timlerinde görev yapan genç bir komünist direnişçi olan Hannie’nin asıl adı Jannetje Johanna Schaft’tır. Hannie onun illegal adıdır. İşgalci Alman askerlerine ve Nazi işbirlikçilerine, polis şeflerine karşı gerçekleştirdiği suikast eylemleri sırasında, adı bilinmediğinden “Kızıl saçlı kız” şeklinde aranmaktadır. Yoldaşları onu kısaca “Jo” ya da “Jopie” (Türkçe okunuşu Yo, Yopi) diye çağırırlardı. Hukuk öğrencisi iken işgalcilerin düzenine sadakat belgesini imzalamayı reddederek direnişe katıldı.

Bir dizi suikast eylemi sonrası en çok arananlardan biri haline geldi, Bir kontrol noktasında yakalanır ve hapsedilir. Sorguda partisi ve yoldaşları hakkında hiçbir bilgi vermez. Bu almanları kızdırır. Alman işgalcileri ile Hollandalı direnişçiler arasında kadınların ve çocukların öldürülmemesi anlaşmasına rağmen, savaşın resmen bitmesinden 3 hafta önce 17 Nisan 1945 tarihinde Almanlar tarafından kurşuna dizilerek öldürülür ve Kuzey Denizi kıyılarında bir kumsala gömülür. Savaştan aylar sonra 27 Kasım 1945 tarihinde cesedi bulunur ve Bloemendaal’da bulunan Onur Mezarlığı’na defnedilir. Her 27 Kasım günü Haarlem’de ve Bloemendaal’da Hannie Schaft anması yapılmaktadır.

(Nesrin Cingöz)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑