Kürdistan

Published on Mart 24th, 2020

0

5 belediyeye virüs atandı!

AKP-MHP yönetimindeki Türk devleti, kaynakları tüketen savaş bütçesi, sermaye transferi zorbalığı, derin ekonomik kriz, işsizlik, gelir adaletsizliği, çarpık sağlık sistemiyle yakalandığı küresel salgın karşısında tedbir almayı bir kenara bırakarak, Kürt düşmanlığına dayalı takvimini işletiyor.

Gözaltı, tutuklama ve Kürdistan’ın üç parçasında askeri saldırılarını sürdüren Türk devleti, yeni infaz düzenleme hazırlığını da çoğunluğu Kürtlerden oluşan siyasi tutsakları dışında bırakıyor. Bunlarla da yetinmeyen devlet, HDP’nin 5 belediyesini daha gasp etti, eşbaşkanları rehin aldı.

HDP’li Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediye eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine devlet memurları kayyum atanırken, belediye eşbaşkanları da evleri basılarak gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine Türk İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kayyım atandı. Belediye binaları sabah saatlerinde polislerce ablukaya alınırken, belediyelerin önündeki caddeler trafiğe kapatıldı, belediyelere giden personeller de binalara alınmayarak evlerine gönderildi. Belediyelere kayyum atamalarıyla birlikte belediye eşbaşkanlarının da evlerine baskınlar düzenlendi. Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Kaya ve Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul gözaltın alındı. Daha önce kayyum atanan Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken ile birlikte Batman Belediye Eşbaşkan Yardımcıları Şehriban Aydın ve Salih Çetinkaya, Batman Belediye Meclisi Eşsözcüleri Şükran Çelebi ve Recep Yargı gözaltına alındı.

Protestoya saldırı

 Batman Belediyesi’nin çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, belediye önündeki cadda çift yönlü trafiğe kapatıldı. Çok sayıda polis ile birlikte zırhlı araç belediyenin çevresine konumlandırıldı. Kayyum atamasına belediye önünde tepki gösteren HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, ”AKP bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. AKP Kürt düşmanıdır” dedi. Polis, çembere aldığı gruba saldırdı. Kimi yurttaşlar darp edilirken, aralarında HDP İl Eşbaşkanları Ömer Kulplu ve Fatma Ablay’ın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Böylece Batman’da toplam 27 kişi gözaltına alınmış oldu.

Belediye önündeki polis ablukası devam ederken, HDP  milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran ve Necdet İpekyüz, basın açıklaması yaptı. Belediye binasına 100 metre uzaklıkta bulunan Basın Kavşağı‘nda açıklama yapan İpekyüz, ”Tüm dünya pandemiden bahsederken ve önemli olanın dayanışma olduğu ifade edilirken, bu sabah yeniden Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerine kayyımlar atandı. Bunun adı gasptır, işgaldir. İnsanlar yaşam mücadelesi verirken, kayyumları atayanlar despot olarak tarihe geçecektir. Daha dün Batman Belediyesi örnek çaba yürüttü. Su faturalarının ödemesinin ertelendiğini duyurmuştu. Bu salgın döneminde bu önemli bir adımdır. Halkçı bir belediye bugün gasp edildi” dedi.

Hukuksuzca alındı

Evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, twitter hesabından avukatları aracılığıyla bir mesaj yayınladı. Demir ve Korkmaz’ın fotoğrafı ile birlikte yayınlanan mesajda, ”Sizlerin sağlığı bizim için her şeyden önemlidir… Değerli arkadaşlar hukuksuzca gözaltına alındık, halkın belediyesi gasp edildi ve kayyum atandı. Lütfen sağlığınız için toplu şekilde beklememeniz sizden ricamızdır” ifadeleri kullanıldı.

Artık işiniz kalmadı

 Lice Belediye binası da sabah saat 06.00’da polislerce ablukaya alınırken, belediyelere giden personeller de binaya alınmayarak evlerine gönderildi. Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Lice Belediyesi Meclis Üyesi Hogır Boltan, polislerin personellere “Siz eve gidin artık, bir işiniz kalmadı” dediğini belirterek, belediyeye kimsenin alınmadığını söyledi.

Kaymakam atandı

 Kayyum atanmasıyla Ergani Belediyesi polis tarafından abluka altına alınırken, belediyeye giriş çıkışlara izin verilmiyor. Belediye meclis üyeleri ve HDP ilçe yöneticilerinin bina önündeki bekleyişi sürdü. Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Meryem Yıldız, AKP’nin irade tanımamazlık siyasetinde ısrar ettiğini kaydetti. Yıldız, ”Koronavirüsle mücadele etmesi gereken AKP, Kürt halkının iradesiyle mücadele ediyor” diyerek tepki gösterdi.

Giriş kapısına bayrak

 HDP’nin yönetimindeki Eğil Belediyesi’ne de sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Binada arama yapılırken, personellerin binaya girişlerine izin verilmedi. Polisler binanın giriş kapısına Türk bayrağı astı.

Silvan’da arama

 Silvan Belediyesi de sabah saatlerinde polis ablukasına alındı. Saat 06.00’da evine baskın düzenlenen Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak gözaltına alındı. Mesai saati ile birlikte belediyeye gelen çalışanlar, belediyeye alınmazken, polisler Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Abbas Hilmi Azizoğlu ve belediye çalışanlarına belediyeye kayyum atandığı bilgisini verdi. Polisler, Azizoğlu’nun odasından başlayarak belediyede arama yaptı.

(Yeni Özgür Politika)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑