Doğa

Published on Mayıs 16th, 2022

0

4 milyon arı öldü, kraliçe arılar çalındı

ARI KOVANLARINA SALDIRI – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortak projesi için kurulan arı kovanlarına saldırıldı. 4 milyon arının öldüğü saldırıda, koloni için hayati önemde olan “kraliçe arılar” da çalındı.

Üniversite ve Bakanlığın birlikte yürüttüğü proje 6 yıldır devam ediyordu ve projenin amacı, arı hastalıklarına çözüm bulmaktı.

Projenin yürütüldüğü Şarköy ilçesinde bulunan arı kovanlarında yaklaşık 4 milyon arının hepsi ölürken, arıcılık piyasasında “önemli ırk” olarak görülen bazı arılar da çalındı. Çalınan arılar arasında koloninin sürekliliğini sağlayan ve koloniyi yöneten kraliçe arılar da var.

NKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necati Muz olayı şöyle anlattı:

“Burada sadece bir hırsızlık yapılmadı. Bizim yıllardır biriktirdiğimiz genetik ırklar, projenin verileri de çalınmış oldu. Peteklere zarar verildiği için arılar ölmüş, bazıları kaçmış, genetik materyal olan kovanlardan ana arılar çalınmış.”

Proje kapsamında Trakya’nın farklı köylerinden genetik olarak “üstün” addedilen arılar toplanmış, 6 yıl boyunca da o arılar üzerine çalışılmıştı.

Projede arıların bazı hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra, insan sağlığında kullanılan arı ürünlerinin kalıntısız ve daha iyi bir kalitede üretilmesi de amaçlanıyordu.

“Hayvanlar aleminde varlıkları ile insanlığın hayatını kolaylaştıran ve zenginleştiren arıların yardımımıza ihtiyacı var,” diyen Greenpeace‘in arılarla ilgili 10 maddelik bilgi kitapçığında yer alan bilgiler şöyle:
1. Biz yokken arılar vardı
Bilinen ilk arı fosili 100 milyon yıl, ilk insan fosili ise 300 bin yıl öncesine ait. Yani biz yokken arılar vardı.

2. En çalışkan
Ortalama bir arı hayatı boyunca bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar bal üretiyor. Yarım kilo bal için bir grup bal arısının 2 milyon çiçeği gezmesi gerekiyor.

3. Dans tutkunu
Bal arıları kendi aralarında dans ederek anlaşıyorlar. Bir bal arısı bulduğu yemek kaynağının konumunu ve kovana mesafesini, yaptığı özel bir dans ile diğer arılara anlatır.

4. Çok hızlı
Bal arıları kanatlarını aklınızın alamayacağı kadar hızlı çırpıyorlar. Bir bal arısı saniyede 230 defa kanat çırpıyor. Duyduğunuz “vızzz” sesi de işte bu hızla çırpılan kanatlardan çıkıyor.

5. Sizi sadece dişi arılar sokar
Çünkü sadece dişi arıların iğneleri vardır. Üzücü olan ise bal arılarının herhangi birini ya da bir şeyi soktuktan sonra ölmeleri…

6. Koku arıların işi
Bal arılarının 170 koku alıcısı bulunuyor. Bu sayede sizin kokusunu dahi alamadığınız çiçeklerden o lezzetli balları üretiyorlar.7. Birbirlerini nasıl mı ayırt ediyorlar?
Tabii ki kokuları ile… Her bir bal arısı kolonisi kendine has bir kokuya sahip ve arılar kendi kolonilerini bu sayede bulabiliyorlar.

8. İnsanların en yakın böcek dostu: Arılar
Çünkü arılar insanların yiyebilecekleri bir gıda üreten tek böcek türü…

9. Yazın çalış, kışın ye
Arılar kış aylarında kovanlarından çıkmaz ve yaz boyunca biriktirdikleri balı yiyerek yaşamlarına devam eder; kraliçe arıyı ve kendilerini sıcak tutmak için sıkı bir küme oluştururlar.

10. Minikler, 5 gözlüler
Bal arılarının 6 bacağı var. 2 bitişik gözleri başlarının yanında; 3 tekil gözleri ise başlarının üzerinde. Bunun yanında 2 çift kanatları, bir nektar keseleri ve bir de mideleri var.

(Bianet – TY)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑