Latin Amerika

Published on Eylül 12th, 2021

0

26 yıldır tutsak tutulan Gonzalo, hayata gözlerini yumdu

Peru’da devrimci hareketin sembol isimlerinden ve Aydınlık Yol Hareketi lideri Abimael Guzman 86 yaşında hayatını kaybetti.

akma adı Başkan Gonzalo olan eski Felsefe Profesörü Guzman’ın ölüm haberi, Perulu yetkililerin twitter paylaşımıyla kamuoyuna duyuruldu.

Son aylarda sağlık durumu gittikçe kötüleşen Guzman, 1992 yılından beri cezaevindeydi.

12 Eylül 1992 tarihinde yakalanan Başkan Gonzalo’nun duruşmaları, güvenlik gerekçesiyle yüzleri kapalı hakimler tarafından gerçekleştirilmişti.

Brookings Enstitüsünden Vanda Felbab-Brown; Guzmán’ı “Fidel Castro dışarıda tutulursa, bir hükümeti devirip iktidarı almaya en çok yaklaşan Latin Amerikalı devrimcidir” diye nitelendirmişti.

Abimael Guzmán, Aralık 1934’te Peru’nun güney kıyısında Mollendo kasabası yakınlarında, Guzmán’ın annesi öldükten sonra onu yetiştiren varlıklı bir tüccarın çocuğu olarak dünyaya geldi. Guzman, özel bir Katolik ortaokuluna ve daha sonra doktora tezlerinden birinin Alman filozof Immanuel Kant üzerine olduğu Arequipa’daki üniversiteye gitti.

Üniversitedeyken Marksizm ile ilgilenmeye başladı. 1962’de, merkezi Ayacucho kentindeki Huamanga Ulusal Üniversitesi’nden San Cristóbal’da felsefe profesörü olarak bir kürsü kazandı.

1965’te Çin’e yaptığı bir gezi sırasında Guzmán, Komünist lider Mao Zedong’dan ilham aldı ve Peru’ya dönüşünde kendisi gibi düşünen akademisyenleri Ayacucho’daki üniversitede kendisine katılmaya teşvik etti.

1969’da Guzman ve 11 arkadaşı, Aydınlık Yol – Sendero Luminoso’yu kurdu. Örgütün adlandırılması, “Marksizm-Leninizm geleceğin parlayan yolu” diyen Perulu komünist José Carlos Mariátegui’ye bir selam olarak gerçekleşmişti.

Maoizm’den ilham alan gerilla grubu, Peru’nun “burjuva demokrasisini” yıkmak ve komünist bir devlet kurmak için bir “halk savaşı” başlatmaya çalıştı. Peru Komünist Partisi’nin bir kolu olan grup, başlangıçta silahlı mücadeleye girmedi.

Aydınlık Yolun mücadelesinde dönüm noktası, 1980 yılında Peru’yu 12 yıldır yöneten ordunun demokratik seçimlerin yapılmasına izin vermesiyle geldi.

Örgüt sadece seçimi boykot etmekle kalmadı, Ayacucho’daki oy sandıklarını yakarak da seçime müdahale etti. 

İlerleyen yıllarda örgüt üyelerinin gerçekleştirdiği suikastlar ve bombalı araçlar, iktidarı adeta diz çöktürdü. Hükümet, yaylalarda olağanüstü hal ilan etti ve karşı savaşmak için rondas olarak bilinen silahlı yerel milisleri silahlandırdı.

Silahlı mücadele döneminde 60 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 

Eylül 1992’de Peru istihbaratı sonunda Guzmán’ı Lima’daki bir dans stüdyosunun üzerinde yakaladığında isyan fiilen sona erdi.Guzman Ekim 1993’te televizyona çıktı ve takipçilerini açıkça “barış için savaşmaya” çağırdı. Açıklamasının ardından AydınlıkYol’un yaklaşık 6.000 üyesi bir hükümet af programı kapsamında teslim oldu.

Guzmán, Başkan Fujimori’nin otoriter önlemlerinin yürürlükten kaldırılmasının ardından 2004’te daha uzun bir davaya daha maruz kaldı. Duruşma sürecinde basın üzerinde sıkı baskı uygulandı ve muhabirlerin davayı takip etmesini engelledi.

Ekim 2006’da ağırlaştırılmış terör ve cinayetten suçlu bulundu ve tekrar ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Guzmán, kalan yıllarını Lima’nın batısındaki El Callao’daki bir deniz hapishanesinde hücre hapsinde geçirdi. 2010 yılında, Aydınlık Yol’dan gerilla arkadaşı Elena Iparraguirre ile parmaklıklar ardında evlenmesine izin verildi.

Guzman, geçtiğimiz Temmuz ayında ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. (ANF)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑