Basın-Yayın

Published on Ekim 7th, 2022

0

21 uluslararası basın örgütü, ‘sansür yasası’ için Türkiye’ye geliyor

AKP-MHP’nin hazırladığı ve kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen düzenleme, uluslararası basın örgütlerinin de tepkisini topladı. Tasarının, seçimler öncesinde kapsamlı bir sansüre yol açabileceğine dikkat çekilirken, konsorsiyumun Ekim ayında Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi.

AKP ve MHP tarafından tarafından ‘dezenformasyonla mücadele’ denilerek hazırlanan ve kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen yasal düzenlemeye bir tepki de uluslararası basın örgütlerinden geldi.

21 basın örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin son derece siyasallaşmış yargısı tarafından denetlenen tasarı 2023 seçimleri öncesinde kapsamlı bir sansüre ve otosansüre yol açabilecektir” denildi. Birgün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre, açıklamada tasarının öngördükleri şöyle özetlendi:

-Korku veya panik yaratmak, ülkenin iç veya dış güvenliğini, kamu düzenini ve toplumun genel sağlığını tehlikeye atmak amacıyla kasıtlı olarak ‘dezenformasyon ve yalan haber’ yayınlamaktan suçlu bulunan kişiler için üç yıla kadar hapis cezası.

-Bilginin anonim hesaplardan, kimliğini gizleyen bir kişi tarafından ya da bir örgütün faaliyetlerinin bir parçası olarak yayınlanması durumunda cezanın yüzde 50 oranında artırılması

-Basın kanununun internet haber sitelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi. Bu sayede hükümet, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) genişletilmiş rolünü kullanarak, yazılı basında olduğu gibi eleştirel yayın organlarını dışlarken, internet üzerinden propagandayı finanse edebilecek.

Konsorsiyum, Türkiye’yi ziyaret edecek 

Medya özgürlüğü ve insan hakları örgütlerinden oluşan bir konsorsiyumun, ‘dezenformasyon yasa tasarısı’nın sonuçlarını siyasetçiler ve medya paydaşlarıyla tartışmak ve bağımsız gazetecilerin özgür ve adil seçim ilkelerine uygun olarak kamu meselelerini haberleştirmede karşılaştıkları zorlukları ele almak üzere 12-14 Ekim tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret edeceği de bildirildi.

İmzacı kurumlar: 

Amerika PEN

Article 19

Articolo 21

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF)

Avrupa Gazeteciler Derneği (AEJ)

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ)

Bağımsız Gazetecilik Platformu P24

Danimarka PEN

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ)

Gazetecilikte Kadınlar Koalisyonu (CFWIJ)

Güneydoğu Avrupa Medya Kurumu (SEEMO)

İngiltere PEN

İsveç PEN

Norveç PEN

Özgürlük Evi (FH)

Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ)

Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı (CRNI)

(GazeteKarınca)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑