Göç

Published on Ocak 3rd, 2022

0

2021’de İspanya’ya ulaşmaya çalışan 4 bini aşkın göçmen can verdi

Caminando Fronteras isimli sivil toplum örgütü tarafından açıklanan bilançoya göre 2021 yılında İspanya’ya deniz yoluyla ulaşmaya çalışan 4 bini aşkın göçmen hayatını kaybetti veya kayboldu.

Caminando Fronteras, göçmenlerin acil aramaları veya yakınlarının acil numaralar yoluyla yaptığı aramalar sonucunda yaşanan dramların bilançosunu oluşturdu.

Sivil toplum örgütüne göre 2021 yılında İspanya’ya deniz yoluyla ulaşmaya çalışan 4 bin 404 göçmen hayatını kaybetti veya kayboldu. Bu da günde ortalama 12 göçmene karşılık geliyor.

Ortaya konulan bilanço, Caminando Fronteras’ın kayıt tutmaya başladığı 2015’ten bu yana en ölümcül yılın 2021 olduğunu gösteriyor.

Göçmenlerin neredeyse tamamının (yüzde 94’ü) cenazesi bulunmadı. Bu nedenle hesap yapılırken “kayıp” olarak kayda geçti.

Caminando Fronteras, 2020 yılında 2 bin 170 göçmenin öldüğü ya da kaybolduğunu bildirmişti.

Yıllık raporun eş yazarlarından Maria Gonzalez Rollan, “Acı verici rakamlar” dedi.

Rollan ayrıca giderek artan kadın göçmen sayısına dikkat çekerek, 2021 yılında 628 kadın ve 205 çocuğun öldüğü ya da kaybolduğunu belirtti.

Caminando Fronteras’ın koordinatörü Helena Maleno, kurtarma için “olanak yetersizliğini” kınayarak, kaçakçı “suç örgütlerinin” sorumluluğunun yanı sıra İspanya ile Fas arasındaki diplomatik çekişmeler nedeniyle koordinasyon eksikliğine dikkat çekti.

Batı Sahra bağımsızlık aktivistlerinin liderinin tıbbi nedenlerle İspanya’da kabul edilmesinin neden olduğu bu kriz, Rabat yönetiminin sınır kontrolünü gevşetmesiyle birlikte mayıs ayı ortasında İspanyol yerleşim bölgesi Ceuta’ya 10 binden fazla göçmenin gelmesine yol açmıştı.

İspanya İçişleri Bakanlığı’nın son rakamlarına göre, 2021’de İspanya kıyılarına en az 37 bin 385 göçmen ulaştı. İspanya, mevcut durumda “yasadışı” yolları kullanan göçmenler için Avrupa’ya giden ana kapılardan biri olmaya devam ediyor.

(ANF)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑