Kültür-Sanat

Published on Mayıs 18th, 2021

0

18 Mayıs Dünya Müzeler Günü

Uluslararası Müzeler Konseyi yaptığı açıklamada “Müzelerin Geleceği: Kurtar ve Yeniden Hayal Et” temasıyla müzeleri, profesyonellerini ve toplulukları birlikte yeni değerler yaratmaya, hayal etmeye ve paylaşmaya davet ediyor.

Kültür varlıklarının tanıtılması ve tarihi eserlerinin korunmasını sağlayan müzelerin önemini vurgulamak amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs, Müzeler Günü ilan edildi.

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), 1977’den beri her yıl, Uluslararası Müzeler Günü’nü kutluyor.  

ICOM yaptığı açıklamada, “2020 yılı başka hiçbir yıla benzemedi. Covid-19 krizi her şeyi silip süpürdü aniden, dünyamızla olan etkileşimlerimizden sevdiklerimize, evlerimizi ve şehirlerimizi algılama şeklimize, işimize kadar hayatımızın her yönünü etkiledi. 2021 Uluslararası Müzeler Günü, “Müzelerin Geleceği: Kurtar ve Yeniden Hayal Et” temasıyla müzeleri, profesyonellerini ve toplulukları birlikte yeni değerler yaratmaya, hayal etmeye ve paylaşmaya davet ediyor” dedi.

Dünyanın farklı şehirlerinde Müzeler Günü etkinlikleir için burayı tıklayın.

Türkiye’de de 1982 yılından beri 18-24 Mayıs tarihleri her yıl müzeler haftası olarak kutlanılır. Bu haftada Türkiye’nin birçok şehrinde müzeler ücretsiz olarak gezilebilir.

Türkiye’deki müzeler COVID-19 önlemleri alınarak ziyaret edilebiliyor. Bazı müzeler çevrimiçi olarak da gezilebilir.

Arter, Dünya Müzeler Günü’nde “Ses, Heykel ve Sessizliği Deneyimlemek: “Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)”te Bir Yürüyüş” başlıklı çevrimiçi sergiyi ve koleksiyonundan 50’den fazla yapıtı kullanıcılarla buluşturuyor. Arter’in hazırladığı yeni çevrimiçi içerikler, 80 ülkeden 2.000’i aşkın kültür sanat kurumunun yer aldığı Google Arts & Culture platformunda erişime açıldı.

18 Mayıs Müzeler Haftası’nda yenilenen teşhiriyle açılacak olan Yapı Kredi Müzesi’nin koleksiyonları da numismatik ve etnografik olmak üzere iki ayrı bölümde korunuyor. Yeni teşhirde de müze mekânı iki ana bölümde gezilebiliyor. Müzede farklı dönemlere ait sikkeler, tombaklar, gümüş eşyalar, cep saatleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar yeni içerik ve modern bir müze tasarımıyla ziyaretçilere sunuluyor.

Pera Müzesi de açık ancak sergiler çevrimiçi olarak da ziyaret edilebilir. Kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanan bir grup sergisi: “Zevk Meselesi.” Lübnan asıllı ressam, yazar, aktivist ve şair Etel Adnan’ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğinde bir sergi: “İmkânsız Eve Dönüş.”

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑