Türkiye

Published on Mayıs 25th, 2022

0

15 yılın ardından bir ilk: Türkiye Dışişleri Bakanı İsrail’de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin ziyaretinin ardından bugün Batı Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün (24 Mayıs) Filistin’i ziyaret ettikten sonra bugün İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu’nun İsrail’e ziyareti, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın 2007 yılındaki ziyaretinin ardından bir Türkiye dışişleri bakanının İsrail’e ilk ziyareti olma özelliği taşıyor.

Çavuşoğlu ve Lapid, Batı Kudüs’teki ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, İsrail ile bakanlıkların ve ilgili kamu kurumlar arasında teknik toplantıları yeniden tesis etme konusunda hemfikir olduklarını aktardı:

“Bizler, (İsrail ile) birçok alandaki ilişkilerimize yeni enerji kazandırmaya ve bundan sonra farklı mekanizmaları oluşturmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri yeniden başlatmaya hemfikir olduk.”

İsrail’in Haaretz gazetesi de görüşme ile ilgili haberinde, Çavuşoğlu ve Lapid’in “İsrail havayollarının doğrudan Türkiye’ye uçmasına izin vermek üzere görüşmelere yeniden başlama ve Ortak Ekonomik Komisyonun faaliyetlerini yenileme konusunda anlaştığını” yazdı.

Haaretz’in haberine göre, “İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Mevlüt Çavuşoğlu, iki devletli çözümün söz konusu çatışmanın tek çözümü olduğunu söyledi, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden canlanmasının çatışma üzerinde de olumlu bir etkisi olacağına inandığını ekledi”.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca, “coğrafi yakınlık ve birbirini tamamlar nitelikteki ekonomilerin Türkiye ve İsrail’i doğal ticaret ortağı haline getirdiğini” ifade ederek iki ülkenin ticari ilişkilerine ve turizm konularına değindi.

Bu bağlamda, Bakan Çavuşoğlu’nun bugün İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov ile öğle yemeği yemesi bekleniyor.

Lapid: İlişkilerimizde gelişme bekliyoruz

Ortak basın toplantısında konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de İsrail-Türkiye ilişkilerinde “yeni bir bölümün” başladığını söyledi.

COVID-19 salgını ve siyasi gerilim zamanında da iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin geliştiğine işaret eden Lapid, “Türk Dışişleri Bakanı’nın 15 yıl sonra ilk ziyareti sonrası sadece diplomasi ve güvenlikte değil, ekonomik ilişkilerimizde de gelişme bekliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu’na benzer bir açıklama ile İsrail Dışişleri Bakanı Lapid de “Karşılıklı ortak (Türkiye-İsrail) ekonomik komisyon girişimini yeniden başlatmak için anlaştık. İki taraf arasında yeni bir sivil havacılık anlaşması için çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Lapid, İsrail’de son aylarda yaşanan silahlı saldırılara ve ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu yaptırımlara tabi terör örgütleri listesinde tutma kararına atıfta bulunarak özetle şöyle konuştu:

“İbrahim Anlaşmalarının ardından, teröre ve istikrarı baltalama girişimlerine karşı Orta Doğu’da yeni bir güç ortaklığı oluşturuldu. Son aylarda 19 İsrailli terör saldırılarında öldürüldü. Bu türden son saldırıda üç İsrailli sokakta baltalarla katledildi. Terörle kararlılıkla mücadele ediyoruz ve dostlarımızdan bu savaşta bizimle işbirliği yapmalarını bekliyoruz.

“İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu yaptırımlara tabi terör örgütleri listesinde tutma kararlarından dolayı (ABD) Başkanı (Joe) Biden ve Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken’e teşekkür etmek istiyorum.”

Çavuşoğlu’nun Filistin ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Dışişleri Bakanı Riad al-Maliki in Ramallah ile bir araya gelmişti. Haaretz’in haberine göre, Çavuşoğlu “İsrail ile gelişen ilişkilerin Türkiye’nin Filistinlilere olan desteğini azaltmayacağını” söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca “Mescid-i Aksa’dan gelen çatışma haberlerinin tüm Müslümanların vicdanını yaraladığını” belirtti.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑